reformy a splatenie štátneho dlhu. Možno by to málo ani nemuselo byť, keby sa s financiami na najvyšších miestach hospodárilo zodpovednejšie. Hoci by malo dôjsť k zmenám v daňových zákonoch, ktoré znemožnia, alebo aspoň sťažia daňové podvody, tak je to pozde, pretože doteraz finančnozločinecké skupiny okrádali štátny rozpočet podľa odhadov polície až o 30 mld. korún ročne fingovaním daňových dokladov. Priznal to aj minister financií i keď jeho odhad je o niečo nižší. No o jeho "odborných" odhadoch už asi pochybujú všetci, ktorým zvyšovanie cien skomplikovalo rozpočet. Taktiež o jeho zodpovednosti sa pred rokom mohli presvedčiť klienti nebankových subjektov. Po krachu sa vyjadril, že vedel o tom, že to tak dopadne no nemohol urobiť nič, lebo klienti by nadávali na neho a na vládu. Je pravda, že vláda za to nezodpovedala, ale keď pán minister vedel o páchaní trestného činu podvodu ešte pred krachom, tak bolo jeho povinnosťou to oznámiť orgánom činným v trestnom konaní. Veď práve týmto jeho obľúbeným argumentom sa v súčasnosti bráni podozreniam voči jeho ministrovaniu. Šikovne a asi aj zámerne sa tiež vyhol odpovedi na otázku, že prečo a kto dal Horizontu licenciu na obchodovanie s cennými papiermi počas bývalej vlády, v ktorej bol ešte podpredsedom pre ekonomiku. V tomto prípade boli ľudia okradnutí o svoje úspory, no pri daňových podvodoch je nepriamo okrádaný každý daňový poplatník. Smutné je na tom predovšetkým to, že došlo aj k zbytočným stratám na životoch. V prvom prípade likvidáciou svedkov mafiánmi a v druhom samovraždami zúfalých nešťastníkov.
O tom, ako sa tuneluje Slovensko svedčia aj odhalenia Národného kontrolného úradu v Slovenskej konsolidačnej banke. Aj keď táto banka patrí pod ministerstvo financií a mala dbať na čo najlepšie speňaženie nedobytných pohľadávok, v ktorých figuruje štát ako ručiteľ, kontrola odhalila podozrivé obchody, v dôsledku ktorých daňoví poplatníci prišli o milióny korún. Je podozrivé, ako sa balík 13 mld. pohľadávok aj so zárukou štátu predal za 431 miliónov slovenským majiteľom, skrývajúcim sa za zahraničné firmy registrované v daňových rajoch na Cypre. Ďalšou novinkou je írska firma Jojan Consultants Limited, ktorá prostredníctvom svojich agentov ponúka bývalým majiteľom dlhopisov FNM 200 korún. Agenti v skutočnosti skupujú úroky z dlhopisov, ktorých výška sa pohybuje od 600 do 1000 korún. Kto bude za to zodpovedný a koľko si táto firma zo Slovenska odnesie, keď náhodou vyhrá súd s Fondom národného majetku? Totálne absurdné je aj to, že z našich daní zaplatí ministerstvo zahraničných vecí pokutu vyše 400 tisíc korún, ktorú dostalo po zisteniach NKÚ za neprehľadné finančné toky. Všetky takto "stratené" peniaze sa mohli použiť v zdravotníctve, ktoré teraz musí financovať občan. Slovensko by sa malo dostať z tohto špinavého tunela a až tak sa uchádzať o členstvo v EÚ. Pretože to nie je len o peniazoch, ale aj o kultúre a zodpovednosti. No zdá sa, že nám chýba jedno i druhé.
Autor: Igor Kolesár, Jelšava
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer