Slovenskí a maďarskí jaskyniari spustili do Zvonice ministrov
Rožňava - Prvý ministerský zostup do priepasti Zvonica v Slovenskom krase absolvovali v sobotu ministri životného prostredia Slovenska a Maďarskej
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
republiky. Akcia bola neoficiálnym ukončením košického stretnutia ministrov životného prostredia krajín V4, ktoré prebehlo v závere uplynulého týždňa. László Miklós a Mária Koródiová si prezreli verejnosti neprístupné podzemné priestory unikátnej národnej prírodnej pamiatky, ktorá je zaradená do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Zvonica sa nachádza na Plešiveckej planine v okrese Rožňava, je hlboká 105 metrov a jej dno tvorí obrovský dóm s galériou stojacich kvapľov až 20 metrovej výšky.
Návštevu lokality, ktorá je dostupná len jaskyniarskou lanovou technikou, zabezpečovali speleológovia zo Slovenského krasu a zo susedného národného parku Aggtelek v MR. Pomocou lán, kladkostrojov a špeciálnych postrojov umožnili ministrom zostup a výstup z priepasti. Bezpečnostnú stránku akcie garantoval špecialista na jaskyniarsku techniku Gustáv Stibrányi, v spolupráci s Maďarskou jaskyniarskou záchrannou službou. "Bol to nápad maďarskej ministerky, ktorá má blízko k jaskyniarom. Vznikol vlani počas jej návštevy Krásnohorskej jaskyne. Navrhla to ministrovi a tomu neostalo nič iné len sa pridať," vysvetlil pozadie netradičného podujatia Ondrej Bolaček, vedúci jaskyniarskej skupiny Speleo Rožňava. "Konečne som spoznal svetové dedičstvo aj z vnútra nielen z povrchu," uviedol nadšený jaskyniarskym zážitkom L. Miklós, ktorý doposiaľ nič podobné nezažil. "Bolo to fantastické, neľutujem, že som sa na to dal nahovoriť,"dodal. Neskrývanú spokojnosť prejavovala aj M. Koródiová, i keď pred zostupom obaja netajili, že majú strach. "S absolútnou dôverou sme sa odovzdali do rúk jaskyniarom," dodala ministerka.
Slovenskí jaskyniari využili prítomnosť ministra, aby ho upozornili na to, že nový zákon o ochrane prírody im zakazuje výskum a objavovanie podzemia. Na akýkoľvek pohyb v jaskyniach totiž potrebujú výnimku. "Je to paradoxné, ak si uvedomíme, že práve vďaka činnosti jaskyniarov je Slovenský kras tak bohatý na podzemné krasové javy, čo bolo i dôvodom jeho zápisu do svetového prírodného dedičstva," uviedol O. Bolaček. Ministra táto informácia prekvapila a prisľúbil, že sa s problémom oboznámi a iniciuje jeho vyriešenie. Jaskyniari ho tiež informovali o záujme prevádzkovať z hľadiska turistického ruchu atraktívnu sprievodcovskú službu v nesprístupnených jaskyniach, na ktorú ministerstvo životného prostredia nechce udeľovať výnimky.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer