závode a tým definitívna strata pracovných miest v regióne Gemera, kde pretrváva vysoká nezamestnanosť. "Štrajková pohotovosť potrvá až do vyriešenia zložitej situácie v závode," uvádza sa v stanovisku závodného výboru, ktoré poskytol jeho predseda Ján Villim. Podľa odborárov Sideritu hrozí odstavenie výroby na základe postoja SPP k zmluvným a prepravným podmienkam so zahraničným dodávateľom plynu.
V stanovisku sa ďalej uvádza, že výbor veriteľov Želby začiatkom mája súhlasil s predajom spišskonovoveskej spoločnosti firme Siderit. Záujemca je pripravený zachovať zamestnanosť. Podmienkou predaja je súhlas Krajského súdu v Košiciach s predajom a doplatenie kúpnej ceny kupujúcim. Podľa odborárov to boli pre zamestnancov veľmi pozitívne signály, ktoré opäť dávali nádej a deklarovali, že štát má záujem o občana a "že to s regionálnou politikou a ekonomickou vyváženosťou Slovenska myslí vážne." Odborári vo svojom stanovisku pripomenuli, že 51-percentným vlastníkom SPP je štát. Podotkli, že Siderit Nižná Slaná je súčasťou spoločnosti Želba, na ktorú bol v júni minulého roku vyhlásený konkurz, napriek tomu sa výroba v závode udržala doteraz.
Závodný výbor v stanovisku konštatuje, že SPP svojim konaním berie na seba zodpovednosť za prevádzku a zamestnanosť v závode, a to v období, keď existuje reálny záujemca o kúpu spoločnosti a do predaja spoločnosti zostáva len malý časový úsek. Siderit zamestnáva okolo 620 ľudí a je jedinou funkčnou železnorudnou baňou na Slovensku. Zaoberá sa ťažbou železnej rudy a výrobou vysokopecných peliet. SPP patrí zároveň k najväčším veriteľom Želby.
Autor: Nižná Slaná (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer