ministerstva zdravotníctva. Minister Zajac odôvodňuje túto cenu reálnosťou zákroku.
"Cena za zákrok sa zvýšila o viac ako tri tisícky. Rešpektujeme to na čom sa vláda a parlament dohodli, hoci je jasné, že gynekológovia a hlavne periférna gynekológia do toho nemôže zasiahnuť," uviedol zástupca primára Nemocnice s poliklinikou v Revúcej MUDr. Milan Praslička a pokračoval, "v určitom zmysle by to mohlo vyriešiť dilemu zakázať, či nezakázať interrupcie, hoci zákazom by sa mohli porušiť ľudské práva," dodal. Viac ako zákaz preferuje M. Praslička zvýšenie ceny za zákrok, hoci tak by sa v neposlednom rade mohol stať pre určitú skupinu žien nedostupným. "Všeobecne sa zastáva názor, že keď žena chce podstúpiť interrupciu, prostriedky si nájde. Nemyslím si však, že je to pravda. Môže nastať situácia, keď tí, ktorí majú vytvorené podmienky na výchovu detí ich mať nebudú, lebo majú zároveň prostriedky na spomínaný zákrok. Na druhej strane, interrupcie klesnú u sociálne slabšej vrstvy obyvateľstva, ktorá si tento zákrok nebude môcť dovoliť," myslí si M. Praslička.
Nemocnice zvýšenie sumy za umelé prerušenie tehotenstva podporujú a tvrdia, že hoci náklady stúpli, cena ostala roky nezmenená. Vyššia cena za zákrok nemá za cieľ znižovanie počtu potratov. Skôr by mohla prinútiť ženy k vyššej opatrnosti pred neželaným tehotenstvom. "V dnešnej dobe je na trhu dostatok rôznej antikoncepcie. Žena sa však môže rozhodnúť aj za definitívum, čo je v tomto prípade sterilizácia. Pokiaľ spĺňa stanovené kritéria zaplatí šesť tisíc korún, čo je skoro rovnaká suma ako bude o mesiac za interrupciu," hovorí M. Praslička.
Akousi "prvou pomocou" po nechránenom styku je užiť do 24 hodín tabletu Postinor. V lekárňach sa však vydáva len na recept. Keď ho žena nemá a je víkend stratí tak drahocenný čas. Lekári sú však presvedčení, že by sa ne recept mal predpisovať aj naďalej. "Tieto tablety sa všade na svete vydávajú na predpis. Je len málo krajín, kde sú bežne dostupné. Sú ženy, ktoré by ho nemali užívať, je preto lepšie ak ho predpíše lekár. Verte mi, ženy, ktorým neželané tehotenstvo nie je ľahostajným, ho majú na nočnom stolíku v zásobe. Zase to je v rovine uvedomelosti tej ktorej ženy. Aj poradne sú pre všetky budúce matky zdarma a Rómky ich napriek tomu nevyužívajú," uviedol M. Praslička.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer