názov "Banícke zástavy zo zbierok baníckeho múzea v Rožňave". "Napriek tomu, že ide o originálnu zbierku zástav, ktorá nemá obdobu nikde na Slovensku, ľudia nemajú takmer nijaký záujem. Prekvapuje ma však, že sa k tomu takto ľahostajne stavajú aj školy napriek tomu, že žijeme v baníckej oblasti," povedala pracovníčka múzea Anna Lachová.
Najstaršia zástava v zbierke pochádza z roku 1753 a má 250 rokov. Ďalšie pochádzajú z 19. a 20. storočia. Vlajky a erby predstavujú určitú symboliku. Od erbov sa líšia tým, že sú určené pre použitie vo voľnom priestranstve. Pri tvorbe zástav sa vychádzalo vždy z dvoch zásad. Z farieb a použitého materiálu. Materiál bol vyberaný tak, aby vlajke, alebo zástave zaručil plápolanie. Vyhotovenie zástavy v určitej farbe a s daným symbolom charakterizoval majiteľa, či zemepána. Podoba vlajok tiež vychádza z historického obdobia ich vzniku a charakteru aký mali vyjadrovať.
Banícke zástavy sú charakteristické najmä svojimi farbami, zelenou a čiernou i znakom, ktorým sú dva prekrížené kladivá. Objavujú sa na nich aj slovné nápisy v troch jazykových mutáciách. "Najstaršia zástava je výnimočná svojim tvarom. Je ručne maľovaná a po obvode obtiahnutá zlatom. V tomto období sa maľovalo zlatom, ktoré sa miešalo s rôznymi lakmi," uviedla A. Lachová.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer