škandalózneho hospodárenia, straty mena a úrovne poskytovaných služieb na konci roku 1999. Hlavným zámerom firmy po rozbehu bolo spojiť poskytovanie stravovacích, ubytovacích a informačno-obchodných služieb do efektívneho celku, vrátane rozšírenia ich ponuky i kvality. Tri Ruže navyše začali poskytovať i servis počas spoločenských podujatí a reprezentačných akcií mesta. Tieto úlohy sa podarilo podľa vedenia firmy vo väčšej miere splniť, avšak za cenu stratového hospodárenia a nárastu dlhov. Spoločnosť prevádzkuje v súčasnosti reštauráciu - vináreň, závodnú jedáleň, Turisticko-informačné centrum (TIC) a vilku Kúpele, ktoré spájajú v sebe stratové a ziskové aktivity.
Mesto na jednej strane dotuje a na druhej berie
Podľa výročnej správy si Tri Ruže za uplynulý rok zaknihovali stratu 460-tisíc korún pri celkových výkonoch 11,063-milióna. Napriek medziročnému nárastu obratu o viac než 1,4 milióna korún sa prehĺbil i negatívny hospodársky výsledok. Podieľali sa na ňom strediská reštaurácia - vináreň a vilka Kúpele, ktoré spolu dosiahli stratu 606,9-tisíca korún, zatiaľ čo TIC a závodná jedáleň vyprodukovali zisk 147,5 tisíca. Skutočnú efektívnosť jednotlivých prevádzok však skresľuje dotácia mesta vo výške 540-tisíc korún pre TIC a 300-tisíc pre vilku. Mesto síce dalo Trom Ružiam tieto financie, ale na druhej strane spoločnosť zaplatila mestu 288-tisíc korún za prenájom mestského majetku, 351-tisíc ďalšej mestskej obchodnej spoločnosti 1. Rožňavskej ,a.s., za prenájom priestorov a 81-tisíc korún odviedla firma do mestského rozpočtu na poplatkoch z predaja alkoholu a tabaku.
Osud TIC a vilky Kúpele v rukách poslancov
Strata je podľa konateľa spoločnosti Jána Ďurána najmä výsledkom nákladov na lízing zariadenia, za ktoré sa zaplatilo vlani vyše 333-tisíc korún, ako aj výsledkom doúčtovania nákladov za vlaňajšiu nevyčerpanú dovolenku. Hospodárenie Troch ruží prinieslo vlani i nárast dlhov, ktoré stúpli o 700-tisíc korún na 1,891 milióna. Predovšetkým ide o záväzky z obchodného styku, ale i voči zamestnancom a sociálnemu zabezpečeniu. Pohľadávky zostali na úrovni roku 2001 v objeme približne 180-tisíc. Plán na tento rok počíta s vyrovnaným hospodárením, prípadne s miernym ziskom. Dosiahnutie tohto zámeru je však neisté vzhľadom na menšiu dotáciu mesta, ktorá sa scvrkla na 250-tisíc korún pri zachovaní doterajšej výšky nájmov, ale i vzhľadom na budúcnosť TIC a stratovej vilky. O ich osude majú rozhodnúť poslanci na najbližšom zasadaní zastupiteľstva. Súčasným problémom Troch Ruží, ktorý ich zaťahuje do platobnej neschopnosti ale je, že mesto doposiaľ zo sľúbenej menšej dotácie nepreukázalo spoločnosti žiadnu platbu. Budúcnosť Troch ruží a ich efektívne hospodárenie preto závisí predovšetkým od jasnej koncepcie mesta. Musí najmä definovať čo a za akých podmienok bude spoločnosť vykonávať a potom tieto pravidlá obojstranne dodržiavať.
(Autor je redaktorom Hospodárskych novín)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer