hlavu nielen pacientom, či lekárom, ale aj pracovníkom lekárni. Poplatok dvadsať korún sa totiž vzťahuje aj na recept. Z vyhlášky ministerstva zdravotníctva však lekárňam nie je jasné, či musia rovnako ako lekári vydávať potvrdenie o zaplatení.
"Problém budeme riešiť tento týždeň. Kontaktovali sme firmu, ktorá nám príde namontovať potrebný program. Horšie to je zo zoznamom výnimiek. Nevieme, kto je a nie je oslobodený od poplatkov. Zatiaľ sa hovorí len o zdravotne ťažko postihnutých občanoch a tí majú preukaz. Či sa poplatky nebudú vzťahovať aj na sociálne odkázaných a aké potvrdenia nám budú predkladať nikto neobjasnil," informovala nás magistra Oľga Čambalíková z lekárne Poli - Pharma v Rožňave.
Podľa nej sa všetky problémy spojené s novelizáciou začnú riešiť až v praxi a za pochodu. Potvrdenia, ktoré obdržia sociálne odkázaní občania majú platnosť dva roky. O. Čambalíková sa obáva možného zneužitia zo strany pacienta, ktorý sa medzičasom mohol zamestnať a stratiť tak nárok na oslobodenie od platenia.
Obavy z prvého júna majú aj lekárnici v Revúcej. "Ako keby nestačilo, že ľudia musia platiť za lieky. Neviem si predstaviť dôchodcu, ktorý príde raz mesačne zo šiestimi receptami, na ktorých má predpísané lieky. Za tablety dopláca okolo 400 korún a my mu ešte prirátame 120. Na neho sa totiž doplatky podľa mojich vedomostí nebudú vzťahovať," rozhorčene reagovala pracovníčka lekárne v Revúcej.
Zdravotníci a lekárnici sa zhodujú v jednom. Poplatky im vnesú do života len problémy, pribudne úradníckej práce, ale zisky z nej nebudú veľké.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer