učitelia pred budovou Strednej priemyselnej školy stavebnej v Rožňave. Viac ako päťsto učiteľov a nepedagogických pracovníkov rezortu školstva takto dávalo najavo svoj nesúhlas s postupom vlády.
Hodinové protestné zhromaždenie prebehlo pokojne a bez emócii. Učitelia jasne a vecne uviedli prečo sú tu a čo od vlády požadujú. "Toto nie je prvé protestné zhromaždenie. Väčšina z nich sa však konala v Bratislave, čo bolo pre nás finančne aj časovo náročné. Keď sa rozhodlo, o tom, že sa pripraví celoslovenská akcia, nevedela som, že nás tu dnes (včera - pozn. redakcie) bude toľko. Musím povedať, že učiteľom už praskli nervy a zrušenie tarifných platov ich vytočilo," povedala predsedníčka rady základných organizácii Odborového Zväzu pracovníkov školstva a vedy v Rožňave Helena Hrivňáková. Podľa jej slov je nešťastím, keď vysokoškolský vzdelaný človek, ktorý má prvú, druhú kvalifikačnú skúšku a doktorát, začal vyjednávať o svojom plate.
V okrese Rožňava eviduje školstvo k dnešnému dňu približne 20 miliónový dlh. "My sme si to prepočítali. Dlhy budeme musieť zaplatiť z našich platov a to by znamenalo, že učiteľ pôjde platovo dole v priemere o takmer dve tisícky," informovala H. Hrivnáková. "Vláda si to musí uvedomiť, lebo sme ochotní začať štrajkovať a postihne to v tejto republike každého."
Druhého júna zvolá predseda mimoriadnu radu a ak nedôjde k dialógu medzi učiteľmi a vládou dôjde k zatvoreniu škôl na jeden deň. Ak by učitelia cúvli sú presvedčení, že padne zákon o verejnej službe a padnú tarifné platy. Na otázku smerovanú na predsedníčku odborov, či si nemysli, že štrajk postihne práve tých najnevinnejších, teda študentov odpovedala, "môžem povedať len toľko, že štrajky sú o tom. My ho však nechceme. Preto sme urobili toto protestné zhromaždenie. Aj učiteľ je človek a musí z niečoho žiť."
Učitelia rožňavského okresu prišli na verejne zhromaždenie v presvedčení, že sa vyčerpali akékoľvek prostriedky čo sa týka dialógu s vládou. Vláda sa podľa nich postavila k tomu arogantne a urobila rozhodnutia o nich bez nich. Dôvody na vyhlásenie štrajkovej pohotovosti majú niekoľko bodov. Medzi inými aj neplnenie kolektívnej dohody na rok 2003, rušenie polovice ďalšieho platu v roku 2003 a rušenie ďalších platov v roku 2004, ako i nesúhlas so stratégiou reformy zamestnávania vo verejnom sektore.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer