príjemcu, ani po troch mesiacoch nedošlo na tomto poli k výraznejším zmenám, či náprave.
"Detské prídavky poberá mesto ako inštitút osobitého príjemcu, na štyri deti. Po vymeškaní viac ako 15 vyučovacích hodín sa rodičom stopne vyplácanie prídavkov na tri mesiace. Človek by predpokladal, že za tú dobu prehodnotia svoj postoj k záškoláctvu ich dieťaťa, najmä ak sa im nepáči, že musia chodiť k nám na úrad pre poukážky," povedala referentka sociálneho odboru Mestského úradu v Jelšave Erika Kriaková.
Poukážky, pre ktoré si chodia rodičia záškolákov na úrad, tvoria zvyšok finančných prostriedkov z mesačného prídavku a príspevku na dieťa. "Väčšiu časť peňazí pokryje poplatok za stravu v školskej jedálni. Deti tak majú aspoň jedno teplé jedlo denne. Za zvyšok im pracovníčka nakúpi školské pomôcky, niekedy aj šaty, alebo topánky. Mesto ďalej uzatvorilo zmluvy s dvoma predajňami potravín, kde môžu rodičia na spomenuté poukážky nakúpiť základné potraviny. Samozrejme medzi tie nepatria alkohol i cigarety a to sa rodičom nepáči," uviedla E. Kriaková. Napriek ich nespokojnosti, k zlepšeniu školskej dochádzky u ich detí výrazne nedošlo. Naopak, E. Kriaková si myslí, že prípadov záškoláctva bude aj naďalej pribúdať.
Na Mestskom úrade v Dobšinej evidujú k dnešnému dňu len jeden prípad žiaka, za ktorého mesto poberá rodinné prídavky. Podľa slov vedúcej oddelenia vnútornej správy Mestského úradu v Dobšinej Terézie Balažíkovej, "sa zdá, že je tento prípad pre ostatných odstrašujúci. Prípadov, kde deti miesto do školy chodia poza, je viac. Ani jeden zatiaľ nenaplnil literu zákona. Je to aj zásluhou samotnej školy, kde sa snažia už v zárodku záškoláctvo potlačiť. Škola si zavolá rodiča a informuje ho o následkoch, ktoré sa mu nemusia páčiť. Dieťa potom chvíľu chodí do školy vzorne. Zatiaľ sú školy v tomto smere úspešné," povedala T. Balažíková.
Vydanie rozhodnutia o pozastavení rodinných prídavkov a rodičovských príspevkov, je len začiatok práce pracovníčok úradov. Na nákup školských pomôcok, oblečenia, či obuvi pre žiakov, zamestnali na MÚ v Jelšave jednu pracovníčku na VPP, ktorá po dohode s jedným z rodičov dieťaťa, absolvuje potrebný nákup. Záškoláctvo tak zaťažuje nie len školy, ktoré musia pravidelne informovať o počte žiakov a nimi vymeškaných hodinách, ale aj Mestské úrady. Tie musia vyčleniť z rozpočtu plat pre jedného zamestnanca navyše.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer