ďalším kamiónom a dvoma osobnými autami preletelo ponad betónový múrik vyhliadky na Soroške, vysekalo v poraste strminy asi 10 metrov široký koridor a po 150 metroch uviazlo. Ako sme sa presvedčili na mieste nehody, dráhu pádu i samotné nákladné auto stále lemujú biele vane a trosky, ktoré aj v pondelok prepátravali občania, v snahe niečo použiteľné si vziať.
Z návesu kamióna zmizlo niekoľko kolies aj s pneumatikami, nepoškodené súčiastky a vane sa stali v posledných dňoch v okolí vraku vyhľadávaným artiklom. Samotné auto sa po páde rozpadlo na niekoľko častí, pričom motor vyletel z vozidla až pred náves a kabínu. Ako informoval Gemerský denník Korzár (GDK) obchodný riaditeľ spoločnosti Estap, s.r.o., Fiľakovo Peter Aláč, bieloruský prepravca viezol 660 vaní vyrobených vo firme Estap pre ruského zákazníka. Tovar bol vyfakturovaný a poistený a vznikla na ňom škoda vyše milión korún. Firma okamžite po nehode kontaktovala prepravcu i odberateľa a koordinovala s nimi ďalší postup. Vyslala na Sorošku vlastné vozidlá, odstránila zvyšky tovaru z vozovky, požiadala o pomoc políciu i colnicu a snažila sa zachrániť aspoň časť vaní.
"Asi dve tretiny sa nám podarilo pozbierať, ale zvyšok zmizol," uviedol P. Aláč. Podľa informácií GDK a očitých svedectiev vane ľudia jednoducho bez zábran rozkradli.
Ako to už pri podobných vážnych nehodách kamiónov na Soroške býva zvykom najväčším problémom je odstránenie vraku a prípadných hrozieb pre životné prostredie. A to aj napriek tomu, že kamión s bližšie neurčeným množstvom nafty a oleja leží na území národného parku Slovenský kras, v druhom ochrannom pásme vodného zdroja, ktorý napája obec Jablonov a navyše aj v blízkosti Hrušovskej jaskyne - súčasti svetového prírodného dedičstva UNESCO. Ako GDK zistil, nik z kompetentných neurobil obhliadku vraku a trosiek na mieste ich dopadu, neposúdil hrozby pre životné prostredie, nespísal záznam a neprijal príslušné opatrenia na zábranu prípadných ďalších škôd, či na odstránenie trosiek. Niektorí dokonca o nehode ani oficiálne nevedeli.
Podľa vedúceho odboru životného prostredia OÚ v Rožňave Františka Szöllösa, nie je už v právomoci odboru v rámci novej legislatívy takéto prípady riešiť. Príslušný inšpektorát životného prostredia v Košiciach, ktorý má na starosti aj ochranu vôd o havárii vôbec nevedel. Podobne reagoval i Igor Hock, riaditeľ Východoslovenských vodárni a kanalizácii v Revúcej, ktoré sú správcom vodného zdroja a dodal, že na základe informácie GDK začnú vo veci konať. Stanovisko správy NP Slovenský kras sa nám nepodarilo kvôli služobnej ceste riaditeľa do času uzávierky získať.
(autor je redaktorom Hospodárskych novín)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer