miestnymi deťmi zo všetkých škôl školských zariadení. Početné publikum zaujali tancom, spevom i hudobnou produkciou, najväčším ťahákom piatkového večera však bol Otto Weiter. Po dvojhodinovej spevácko- hudobnej show sa jeho skupina postarala o diskotéku.
Včerajšiemu programu sa prizerali stovky Dobšinčanov a rovnakú pozornosť očakávalo aj vyše 80 trhovníkov. Po troch hodinách však sršali hnevom a sklamaním. Ľudia si ich tovar maximálne obzreli, pri niektorých sa dokonca ani len nepristavili. "Takéto niečo som ešte nezažila. O takom neuveriteľne slabom záujme by sa mi ani nesnívalo," zašla jedna z predávajúcich. Ich práca sa obmedzila na postávanie medzi stánkami a diskutovaní o mizernom, alebo žiadnom zárobku. "Balím a odchádzam preč," razantne vyhlásil Košičan. "To nemá význam, veď tu ľudia nemajú peniaze ani záujem. Neoplatí sa mi ostať na sobotu. Z vlastnej skúsenosti viem, že ak prídem na dvojdňový trh a nezarobím hneď v prvé hodiny, lepšie to už nebude. Dnes som nezarobil ani len na poplatok za prenájom miesta, nehovoriac o benzíne a strave. To je nula, tento trh". Trhovníci si nepomohli ani "odchytávaním" zákazníkov medzi stánkami a sľubmi o znížení ceny tovaru, ktorý by sa im zapáčil. "Tieto topánky si kúpte!", vybieha ázijský predavač s očakávaním v očiach a názorne ukazuje, aké výhody majú umelohmotné pánske sandále za 500 korún. Pri nezáujme len pokrčí plecami a lámanou slovenčinou sa rozhovorí o upadajúcom obchode. "Som v mínuse, ľudia nič nekupujú. Dnes som nepredal ešte nič. Taká bieda predtým nebola, ešte vlani to išlo celkom dobre. Viem, že nemajú peniaze, ale ja by som aj znížil ceny. Teraz...neviem. Asi to zabalím. Trápim sa, cestujem, prinesiem tovar, núkam, a čo mám z toho?! Ho..o," povie odrazu čistou slovenčinou obchodník.
Väčší počet Dobšinčanov sa snáď sústreďoval pri stánkoch s občerstvením. Aj tu oproti minulému roku ponuka ochabla, no ceny narástli. Primátor Dobšinej Ján Vozár problém s kúpyschopnosťou obyvateľstva vníma ako realitu. "Kvôli tomu nežiadam od trhovníkov, aby si zakúpili miesta na celé dva dni. To by bolo neľudské. Viem, že sa neoplatí ostávať na viac dní v regióne s minimálnou kúpyschopnosťou. Rátam s tým, že dnes tu už niektorí nebudú". Dobšinčania si namiesto tovaru kupovali niekoľkokorunové tombolové lístky. Lákali ich atraktívne ceny v podobe bicykla, mobilného telefónu, záhradného grilu, iných hodnotných vecí, ba aj balíka so sušeným ovocím. Buď vyhrajú drahú a užitočnú vec, alebo radšej tých pár korún oželejú, než kúpia na trhu tovar, podľa nich za pomerne vysoké ceny. Mimochodom, Dobšinčanom sa zdali vysoké pri každom stánku. "Čo by sme mali nakupovať, povedzte?! Veď je to tu všetko drahé. Máme problém vyžiť, nieto nakupovať trhový tovar," vysvetlil päťdesiatnik.
Cirkevný a banícky sviatok, niekdajšiu príležitosť aj na nakupovanie, vnímajú ľudia v regióne s enormne vysokou mierou nezamestnanosti už len ako spestrenie všedných dní. Zaujímal ich predovšetkým program a o ten sa mesto, miestni členovia baníckeho spolu Bratstvo i Gemerské osvetové stredisko v Rožňave postaralo primerane k typu lokality. Zajtra sa totiž na námestí uskutoční festival dychových hudieb a mažoretiek, v nedeľu ekumenické bohoslužby, slávnostný sprievod na čele s baníkmi, efektné vystúpenie mužského speváckeho zboru Štiavničan v kostole i v kultúrnom dome. Tam sa chystá aj tradičná banícka zábava s množstvom srandy a úsmevných "povinností", ako lopatovanie a prijímanie do cechu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer