obdobie. Firma kúpila majetok úpadcu spoločnosti Želba, a.s., Spišská Nová Ves a od 1. júna na ňom začala hospodáriť. Prevzala všetkých zamestnancov a zachovala všetky obchodné vzťahy s partnermi.
Informovali o tom členovia krízového manažmentu spoločnosti, ktorá má závody v Rudňanoch, Švábovciach a v Nižnej Slanej. Prevádzka prvých dvoch závodov beží formou nájmu bez väčších ťažkostí. Naopak tvrdým orieškom je ťažobno-upravárenský komplex železnej rudy Siderit v Nižnej Slanej, ktorý dlhodobo zápasí s prevádzkovo-ekonomickými problémami. Podľa člena vedenia spoločnosti Ladislava Lazara sú pre ďalšiu existenciu závodu kľúčové ceny plynu a výstupov, ako aj investícia do zníženia energetickej náročnosti výroby v objeme 180 miliónov korún. Siderit sa znova pokúsi na ňu získať prostriedky formou žiadosti o štátnu pomoc. Pokiaľ to nevyjde, má pripravené i alternatívne zdroje financovania.
Závod v súčasnosti hospodári s miernou stratou, do konca roka však počíta s vyrovnaným hospodárskym výsledkom. Podľa riaditeľa Dušana Oravca plánuje tento rok vyťažiť 720 tisíc ton rudy, vyrobiť 320 tisíc ton vysokopecných peliet a nájsť si nových odberateľov v Poľsku, Srbsku a Rakúsku. Zatiaľčo objem a ceny peliet má na tento rok zmluvne zabezpečené s najväčším odberateľom U.S. Steel Košice, rokovania o obchodných a technických podmienkach prepravy plynu od alternatívneho dodávateľa so SPP a s ÚRSO nie sú ani po polročnom vyjednávaní ukončené. Želba získala ešte v čase konkurzu ako prvá v SR súhlas na individuálny dovoz plynu za cenu na vstupe 100 USD za tisíc metrov kubických plus paušálny poplatok za prepravu. Ten stanovil ÚRSO bez ohľadu na vzdialenosť a objem na 2,36 koruny. SPP účtuje v súčasnosti Sideritu 7,20 koruny za kubík a ponúka mu ako oprávnenému odberateľovi novú zmluvu za 6,98 koruny. Takáto kalkulácia však nie je pre Siderit, ktorý môže získať plyn o korunu lacnejšie prijateľná a trvá na vytvorení predpokladov pre alternatívny odber.
"Boli sme od februára pripravení na takéto riešenie, ktoré by nám mesačne ušetrilo približne 4 milióny korún, ale spoločnosť SPP nebola na to technicky pripravená a predložila nám nesplniteľné podmienky," tvrdí L. Lazar.
Zároveň sa pýta, či môže dodávateľ účtovať vyššiu cenu, než aká je zmluvne zakotvená. SPP a Siderit majú totiž uzavretú zmluvu s pôvodnými tarifami a ani jedna zo strán ju doposiaľ nevypovedala. Manažment Sideritu napriek všetkým ťažkostiam počíta s tým, že od prvého augusta začne s individuálnym dovozom. Pokiaľ to nepôjde, je spoločnosť odhodlaná riešiť problém súdnou cestou. Podľa hovorkyne SPP Dany Kršákovej nie je pravda, že spoločnosť bráni vstupu iných dodávateľov do svojich sietí a že chce prepravnými tarifami odberateľov likvidovať. Niekoľkomesačné rokovania nepovažuje za zdržiavanie a pripisuje ich tvorbe legislatívneho rámca prepravy plynu a zložitosti procesu liberalizácie trhu.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer