k tomu vojnový chaos, stačil jeden havarovaný kamión, aby sa bez zábran zmocnili cudzieho majetku. Opäť sa potvrdilo, že temné ľudské vlastnosti sú všadeprítomné. Fungujú rovnako v Iraku i na Slovensku. Hovorí o tom i ľudová múdrosť o príležitosti, ktorá robí zlodeja. Niekedy stačí skutočne tak málo, aby sa z obyčajných ľudí stali zlodeji. Väčšinou tomu paradoxne nahráva cudzie nešťastie. Má to svoju vnútornú logiku, lebo keď sa niekto obohatí, urobí tak spravidla na úkor druhého.
Čím je vo väčšej núdzi, o to ľahšie. Napomáha tomu zdanlivá anonymita krádeže, umocnená neprítomnosťou majiteľa, či psychózou rabujúceho davu alebo jednoducho iba ľahkým prístupom k majetku, ktorý akoby nikomu nepatril. Právo na majetok a jeho ochranu je základným ľudským právom, zakotveným v ústavách demokratických štátov. Zdá sa však, že s jeho rešpektovaním majú mnohí problémy. Medzi nimi i tí, ktorí kradli na Soroške. Zabudli alebo si nechceli uvedomiť, že tie vane niekto vyrobil, zaplatil a že niekomu patrili? Podľa výrobcu sa na Soroške haváriou znehodnotil a rozkradol tovar za viac ako milión korún. A počestní zlodeji na tom mali svoj leví podiel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer