Rožňava/Poprad - Gemerčania majú svoj spolok, okrem Košíc, už aj pod Tatrami. Oficiálne ho na Ministerstve vnútra zaregistrovali začiatkom mája, no
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
už minulú sobotu zorganizovali vo Svite prvý Majáles. Pod holým nebom sa zabávalo vyše 300 rodákov z Gemera, Malohontu a hostí, ktorí prijali pozvanie. Bola to už tretia akcia, ktorej cieľom bolo združiť Gemerčanov a pripraviť ich aktivity na nasledujúce obdobie.
Spoločnosť im na Majálese robili folklórne skupiny z Gemerskej Polomy a Rožňavy. "Okrem hudby, tanca, piesní a hlavne ľudí nám Gemer pripomínala aj slivovica," povedal so smiechom richtár Spolku Gemerčanov pod Vysokými Tatrami a rodák z Markušky v Rožňavskom okrese Ondrej Vilim. Ako informoval, spolok zatiaľ funguje len na báze dobrovoľnosti asi 320 Gemerčanov, žijúcich najmä v okresoch Poprad a Kežmarok. Časom vybudujú členskú základňu. Ich práca bude spočívať v organizovaní kultúrnych a spoločenských akcií, ale aj v prezentácii tradícií Gemera, napríklad prostredníctvom výstav.
Pod Tatrami tak vznikol druhý najznámejší Spolok Gemerčanov. Ten v Košiciach už niekoľko rokov úspešne predstavuje tvorbu, prácu aj osoby samotných Gemerčanov, a to nielen na tradičných plesoch. Podobne by sa chceli prezentovať aj Gemerčania pod Tatrami. Nie je tam o nich núdza, ako totiž povedal O. Vilim, "žijú tam rodáci zo 42 obcí a miest Rožňavského, Revúckeho a Rimavskosobotského okresu. Množstvo ich pochádza z Dobšinej, Slavošovskej doliny, Vlachova i Rejdovej". Niektorí nepočuli hudbu z Gemera, alebo typické nárečie už niekoľko desiatok rokov a aj preto prijali pozvanie na folklórne slávnosti v Klenovci, či v Rejdovej.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer