Rožňava/Čučma Budovu postavili pred druhou svetovou vojnou a svoju činnosť od roku 1942 začala ako pľúcna ozdravovňa. V takejto funkcii zotrvala len
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zopár rokov a neskôr sa tento pavilón pre pľúcne choroby nahradil oddelením doliečovacím, rehabilitačným a oddelením nukleárnej medicíny. Stavba začala pustnúť, keď sa roku 1992 otvorila nová nemocnica, teraz už známa ako Nemocnica s poliklinikou svätej Barbory v Rožňave. V tom istom roku opustilo "sanatórium" doliečovacie oddelenie s vtedajším primárom MUDr. J. Icsom a presťahovali ho do novej nemocnice. Definitívny krok padol roku 1995, kedy do novej nemocnice presunuli rehabilitačné oddelenie a oddelenie nukleárnej medicíny, vtedy pod vedením doc. Paškana.
Po jeho zatvorení padol návrh vytvoriť detskú ozdravovňu so šesťdesiatimi lôžkami a nápad sa nikdy nezrealizoval. "Najvhodnejšie by bolo, keby sa vybudovalo niečo, čoho je najväčší nedostatok. Ja by som si tam vedel predstaviť aj domov dôchodcov vyššej kategórie", poznamenal primár detského oddelenia Nemocnice s poliklinikou svätej Barbory v Rožňave MUDr. M. Martini, ktorý bojoval o vytvorenie spomínanej detskej ozdravovne.
Na otázku, čo sa bude s budovou diať v budúcnosti odpovedá poverený riaditeľ rožňavskej nemocnice MUDr. Peter Krokavec neurčito. "Momentálne je všetko v štádiu rozhodovania, čo má na starosti košický samosprávny kraj. Rozhodnúť by mali o tom poslanci, pretože budova má približnú hodnotu 50 miliónov korún."