ako zvyčajne. Táto hmla, ktorá sa rozprestiera okolo všetkých zaľúbených, sa časom rozplynie. Potom ju buď vystrieda vzájomná tolerancia, dôvera a rešpekt alebo sa vzťah skončí. Znie to celkom jednoducho. Aj skutočnosť, že som túto domnelú slepotu zúžila na zaľúbené páriky je zjednodušená. Výberovou slepotou a hluchotou totiž z času na čas trpí každý z nás.
Označenie "výberová" nepochádza z môjho slovníka. Tento pojem použila dvojica českých psychológov, ktorí sa v jednej zo svojich publikácií zaoberali spôsobmi ako klameme svoje okolie i seba samých. Jedným z najúčinnejších spôsobov je práve štylizovanie sa do polohy "hluchých" a "slepých", ktorí vidia a počujú iba to, čo vidieť a počuť chcú, respektíve to, čo sa im práve hodí. Kým si z informácií, ktoré z okolia prijímame, ukrajujeme vedome a dobrovoľne (napríklad, keď sa deti tvária, že im nikto nekázal poumývať riad), nehrozí žiadne vážnejšie nebezpečenstvo. Horšie sú na tom tí, ktorí svojim vlastným klamstvám, prípadne klamstvám iných, skutočne uveria. Po čase sa potom musíme spýtať sami seba ako sme mohli určitej osobe niekedy dôverovať? Ako je možné, že sme sa niekomu dali tak jednoducho nachytať? Všetko to pravdepodobne bude otázkou životných skúseností. Je totiž pravdepodobné, že na jeden druh klamstva "skočíme" len raz.
Ako sa zdá, aj tu sme schopní nájsť si presvedčivé ospravedlnenie svojich minulých chýb. Čo však v prípade, keď klameme samých seba? Paradoxné je, že klamstvo druhých sme schopní odhaliť skôr ako svoje vlastné. Zatiaľ čo vypočítaví známi, ktorí nás zneužívali, patria dávno minulosti, naša vlastná slepota a hluchota vo vzťahu k sebe samým pretrváva. A tak sme aj po rokoch schopní uveriť tomu, že priberáme zo vzduchu (lebo konzumáciu drobných maškŕt alebo prejedanie sa uprostred noci po trojdňovej hladovke ešte stále nie sme schopní označiť za pôvodcu našich pribúdajúcich kíl), rovnako ako veríme, že konfliktní sú naši susedia, kolegovia a rodinní príslušníci, nie my sami.
Žiaľ, je medzi nami veľa výberovo slepých a hluchých ľudí, ktorí sú celé roky schopní prešľapovať v chatrne malom priestore ohraničenom pseudoklamstvami, namiesto toho, aby konečne začali naplno používať svoje zmysly a uzreli svet (vrátane seba) bez nánosu klamstiev a mylných presvedčení. Z tohoto začarovaného kruhu sa môže vyslobodiť iba sám začarovaný, a tak to často vyzerá takmer beznádejne. Nič však nie je také beznádejné ako sa na prvý pohľad zdá a začarované kruhy v skutočnosti neexistujú…
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer