Brzotína je veľmi pestrá a predkovia terajších obyvateľov zažili priemyselný vzrast, ale aj turecké vpády a zajatie. Ako informoval miestny historik Mgr. Štefan Labancz, Brzotín je jedným z najstarších sídlisk v Slanskej doline. Obec sa preslávila svojimi baňami na zlato, striebro, antimón a železo. Po roku 1577 dedinu Turci niekoľkokrát vypálili. "Obyvateľov vyhnali a odvliekli do zajatia. Obec tým veľmi utrpela, počet ľudí poklesol na tretinu," hovorí Š. Labancz.
Po odchode Turkov ožilo baníctvo, obchod a povozníctvo. Sídlilo tu niekoľko šľachtických rodín a celé horné Uhorsko dostávalo odtiaľ výrobky z mlynov a liehovarov. "V druhej svetovej vojne padlo na ruskom fronte 26 brzotínskych mužov a v koncentračnom tábore zahynula štvorčlenná rodina Jozefa Bergera, významného obchodníka," vyratúva historik, ktorý vypracoval na počet 750. výročia obce menšiu monografiu pod názvom Berzéte 1243 1993.
Majetok ľudí po zaradení do Československa skonfiškovali vrátane ich kaštieľov. Prišlo do nich 26 rodín z Rejdovej. Po troch, štyroch rokov sa vrátili do svojej obce. Obyvateľstvo tvorili z prevažnej časti Maďari. Podľa Š. Labancza bolo hanebné najmä vysídlenie 12 rodín do Čiech a na Moravu.
Po roku 1948 sa v Brzotíne stavali byty, prosperovali bane a závody. "Brzotín v roku 1976 napriek tvrdému odporu obyvateľov protiprávne integrovali do Rožňavy. Obec tým vyradili z prirodzeného a úspešného rozvoja. Zastavil sa život, nič sa nedialo a nepostavilo. Ľudí oklamali a morálne ponížili. Osamostatnili sa po novembrovej revolúcii v 1989," hovorí Š. Labancz.
Vtedajší miestny národný výbor prebral rozbité komunikácie, ošarpané budovy. "Rožňava pri delimitácii rozpočtu a majetku nepreukázala žiadnu snahu a ochotu pomôcť obci s 1240 obyvateľmi. Po čase však pribudol dom smútku, regulácia a úprava koryta Honského potoka, rekonštrukcia kultúrneho domu a projekty na plynofikáciu a kanalizáciu." Obec splynofikovali, no ľudia naďalej nemajú vodovod. Až 96-percent studní má pritom zdraviu škodlivú vodu dodnes.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer