Ad: Dobšinský kopec si vyžiadal ďalšiu obeť
Vo Vašom článku zo dňa 22. júla 2003 "Dobšinský kopec si vyžiadal ďalšiu obeť" sú uvedené určité nepresnosti. Citujem: "Nebezpečné zákruty Dobšinského kopca si vyžiadali ďalšiu obeť. Je ňou 31-ročný Rožňavčan holdujúci motocyklovému športu Ján F. Ani nie pred rokom sa na rovnakom mieste smrteľne zranil jeho priateľ zo skupiny motocyklistov Ľubomír E. (meno bolo zmenené)."
Je faktom, že dňa 14. septembra 2002 Ľuboslav E., ako nováčik jazdil po Dobšinskom kopci pod priamym vedením Jána F., skúseného motocyklistu. No nehavaroval v spomínanej lokalite, ale pred obcou Gemerská Poloma, keď vo svorke košických motocyklistov a uvedeného Jána F. v pravotočivej zákrute dostal šmyk, vypadol z motocykla a ocitol sa pod kolesami oprotiidúceho favorita. Žiaľ, dopravná polícia neprešetrila pravú príčinu havárie. Zjednodušene skonštatovala, že Ľ. E., vo veľkej rýchlosti nezvládol motocykel a sám si zavinil smrteľné zranenie.
Z rozhovoru rodičov Ľ. E. s priamym účastníkom jazdy vyplýva, že havária syna má kolektívnu podstatu. Skúsení jazdci neprihliadali na to, že v strede majú neskúseného nováčika a prekročili maximálnu rýchlosť v danom úseku havárie. Túto skutočnosť, ale aj ďalšie priame súvislosti obišli všetky stupne prokuratúr, aj keď som sa v odvolacích konaniach o to dožadoval. Celá vina smrteľnej havárie zostala teda na mŕtvej obeti, ktorá už nemôže prehovoriť, objasniť danú skutočnosť a vyvrátiť výsledky šetrenia.
V odvolacích konaniach na prokuratúry som vyjadril nespokojnosť s neúplnými výsledkami šetrenia dopravnou políciou v Rožňave a rozhodnutiami prokuratúr, pretože podľa mňa neprejavili patričné úsilie, aby sa smrteľný havarijný prípad syna pravdivo a objektívne uzavrel. Polícia a všetky stupne prokuratúr uzavreli tento prípad formálne, bez akéhokoľvek poučenia postihu vinníkov a či výchovnej prevencie pre žijúcich športovcov - motocyklistov - amatérov. Tu vidím aj súvislosti ďalšej obete Jána F. z kolektívu hazardného športu, ktorý nemá objektívne podmienky a bezpečnosť na našich schátraných komunikáciách. Vysokovýkonné dvoj-, či štvorkolesové motorové vozidlá patria profesionálom, nie odvážnym amatérom, u ktorých nikto nezisťuje ich spôsobilosť a namiesto toho, aby dopravná polícia pravidelne merala ich neprimerané rýchlosti, majú ostatným schváleným zákonom povolené jazdiť z doterajších 90 km/h na 130 km/h. Čo komu záleží na živote mladých, na bezpečnosti prostredia, na smútku a nehojacich sa ranách vdov, sirôt, rodičov a príbuzných.
Autor: M. E. - otec Ľ. E.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer