popri asfaltovej ceste v tráve. Vzácny nález vzal k sebe domov, kde ho zatiaľ chová vo vedre s vodou. Keďže nálezca ani po rozhovore so starostom obce Hrušov Gabrielom Partim nevedel, čo s korytnačkou, obrátil sa priamo na redakciu Gemerského denníka KORZÁR.
Náš redakčný tím sa presvedčil o náleze na vlastné oči. "Pri kosení trávy som ju našiel pri asfaltovej ceste. Nevedel som, čo s ňou mám robiť, tak som ju vzal k sebe domov. Veľa toho o korytnačkách neviem, ale dovtípil som sa, že má rada teplé a vlhké prostredie. Tak som ju dal do vedra s vodou. Musím ešte zistiť, čím ju mám živiť. Domnievam sa, že môže vážiť niečo vyše kila," povedal nálezca korytnačky Tibor Rusňák. "Snažili sme sa vypátrať majiteľa korytnačky, ktorému mohla ujsť. No zatiaľ sa k nej nikto neprihlásil," dodal starosta obce Hrušov Gabriel Parti.
O tomto chránenom živočíchovi nás informovala pracovníčka Okresného úradu, z odboru životného prostredia Ing. Edita Piaterová. "Nález chráneného živočícha, i uhynutého, je potrebné nahlásiť na Okresný úrad, odbor životného prostredia. My to ďalej nahlasujeme Správe Národného parku Slovenský kras, ktorý o zvierati rozhoduje."
Podľa informácií pracovníka Správy Národného parku Slovenský kras v Brzotíne Milana Olekšáka, bol výskyt tejto korytnačky zaznamenaný na niekoľkých lokalitách na Slovensku. Ide najmä o mestá, kde sa ľudia často zbavujú už nepotrebných "hračiek". Výskyt zistili v okolí Bratislavy, Banskej Bystrici a Banskej Štiavnici. Rozmnožovanie v prírodných podmienkach Slovenska doposiaľ nezistili, no jedinci dokážu prežiť zimné obdobie a vyznačujú sa dlhovekosťou. Prenikanie tohto nepôvodného druhu do prírodného prostredia na Slovensku má za následok stúpajúci trend. Zároveň sa stáva problémom hlavne z dôvodu veľkého predačného potenciálu daného druhu.
Ako ďalej uvádza M. Olekšák, dnes sa na Slovensko nedovážajú žiadne druhy korytnačiek zo zahraničných fariem vo veľkých počtoch. No zároveň dodáva, že v domácich chovoch sa nachádza veľké množstvo korytnačiek, ktoré môžu po vypustení do prírodného prostredia negatívne vplývať na pôvodnu faunu. Preto je nutné tento druh vo voľnej prírode monitorovať a eliminovať.
Autor: ana
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer