zákonom chránené voľne žijúce zvieratá i rastliny na výstave, nesúcej názov "Chcete si kúpiť ich životy?"
Výstava nainštalovaná v priestoroch Baníckeho múzea na Námestí baníkov v Rožňave prináša aktuálny obraz, o tom, čo všetko si nesmie turista priniesť so sebou zo zahraničnej dovolenky, pretože to zakazuje zákon. Ukážka výtvorov z krokodílej, či hadej kože zahŕňa okrem kabeliek, peňaženiek a topánok i výtvory ďalších predmetov, vytvorených z koží zákonom chránených zvierat, ktorým zároveň hrozí vyhynutie.
"Táto výstava je jedinečná. Je však zle načasovaná. Sú prázdniny a tak si ju nemajú možnosť pozrieť školy, pre ktoré by bola určite zaujímavou učebnou pomôckou," informovala pracovníčka múzea. Paradoxom je, že v rokoch pred podpísaním dohovoru, si zo zahraničných dovoleniek prinieslo množstvo ľudí domov výrobky z kože krokodíla, alebo hada, či kúsok nádherného koralu, alebo mušle. Dnes to už nie je možné, hoci trhovníci v exotických krajinách ponúkajú tento artikel vo veľkých množstvách. Podľa informácii z colného úradu, pri prevoze cez hranice musíte tento tovar nahlásiť. V opačnom prípade vám môže byť zabavený.
Niektoré vzácne druhy exemplárov zobrazených na výstavných paneloch sa podľa organizátora výstavy, Colného úradu v Košiciach, stali po drogách druhým najväčším ilegálnym tovarom. Jeho ročný objem sa odhaduje na 20 miliárd amerických dolárov. Za cvičeného poľovníckeho sokola ponúkajú obchodníci na svetovom trhu až 100 tisíc amerických dolárov.
S cieľom zabrániť vyhynutiu spomínaných živočíchov a rastlín, bol v roku 1973 vo Washingtone podpísaný Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi, celosvetovo známy ako CITES. Slovensko sa k dohovoru pripojilo v roku 1992.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer