vstupu do lesov, štátnych aj súkromných, v celej republike. Zákon vydalo ministerstvo pôdohospodárstva a je platné až do odvolania, čiže kým nedôjde k výdatnejším zrážkam. Horúce a suché počasie prinútilo funkcionárov k tomuto kroku po prvýkrát, aby tým znížili riziko požiarov.
Dodržiavanie nariadenia kontroluje 4 500 lesných strážnikov. "V Gemeri máme schválených 121 hliadkujúcich členov," uviedol vedúci oddelenia lesného hospodárstva a poľovníctva Okresného úradu v Rožňave Árpád Kavečanky. Ak členovia strážnej služby zistia, že páchateľ založil požiar úmyselne, hrozí mu odňatie slobody na tri až osem rokov. Z nedbanlivosti si pôvodca môže odsedieť až jeden rok. Lesná hliadka ukladá pokuty za porušenie zákona do výšky 5-tisícok. Nariadenie sa však netýka označených turistických chodníkov a osôb, ktoré v lese pracujú.
Okrem zákazu zakladania ohnísk a odhadzovania odpadkov platí v tejto dobe aj zákaz fajčenia v lese. "Turistu s cigaretou, ktorý síce pôjde po označených trasách, môžu strážnici tiež pokutovať," povedal Á. Kavečanky. "Veľmi nešťastným však bolo vyjadrenie predsedu vlády, podľa ktorého je päťtisícová pokuta za porušenie zákazu dobrá blbosť. Ako potom máme predísť množiacim sa požiarom, keď sa občania postavia na stranu funkcionárov, ktorí schvália zákon bez dostatočného vysvetlenia?" dodal.
Podľa slov Á. Kavečankyho platia v Gemeri takéto zákazy len na určité lokality a to najmä v jarnom období. Tento rok už dôsledkom sucha horeli mestské lesy v Dobšinej.
Autor: ana
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer