ostatné prevádzkujú základné školy, majú o jeden problém navyše - nedostatok učiteľov. Jednou s takýchto obcí je aj Muránska Dlhá Lúka, ktorej starosta ešte v čase prázdnin nevedel, či školu vôbec otvorí.
Takzvanú málotriedku v obci navštevuje tridsať žiakov. Všetci do jedného sú rómskeho pôvodu a to je jeden z dôvodov prečo sa tejto škole doslova vyhýbajú učitelia. Dnes tridsiatku detí vyučujú dve učiteľky na dôchodku, z ktorých jedna si zaslúžený odpočinok užíva už desať rokov. Riaditeľka školy Marta Holéczyová neskrýva dôvody prečo ako dôchodkyňa pracuje. "Samozrejme kvôli privyrobeniu k penzii. Starosta obce sa snažil zohnať mladú krv, ale márne. Napriek vypísanému konkurzu o post riaditeľa neprejavil nikto záujem. Dôvodom sú bohužiaľ tieto deti," hovorí riaditeľka M. Holéczyová a svoje slová hneď vysvetlila. V marci tohto roku v škole vykonala kontrolu krajská inšpekcia. Vo svojej hodnotiacej správe uviedla, že takmer 80 percent detí patrí na základe retardácie do osobitných tried. Podmienky na ich vytvorenie však obec nemá a ak by aj chcela nie je to možné, pretože zriaďovateľom elokovaných tried, či osobitných škôl nie je okres, ale kraj. Ak by niekto predpokladal, že rodičia by tieto svoje deti posielali do školy mimo obce mýli sa. "Všeobecne majú problém chodiť aj do tejto školy, nieto ešte dochádzať mimo mesta. Prvý školský deň prišli traja žiaci. Tak sme sa s kolegyňou vybrali do osady a prísne sme upozornili rodičov, že dochádzku zašleme na obecný úrad a ten im odoberie rodinné prídavky," dodáva riaditeľka.
Táto vyhrážka zrejme zabrala, pretože podľa jej slov dnes (včera pozn. redakcie) chýbali na vyučovaní už len dva školopovinné deti. Prekvapením pre nás bolo, že starosta obce Ján Vrtiš presne vedel ktoré. Obec má totiž veľký záujem školu udržať v chode. Rómske deti tak dostanú od obce zošity ceruzky, perá a všetko to, na čo iný rodič na začiatku školského roka minie nemalé finančné prostriedky. Čo tieto deti nemajú, sú školské tašky. "Tie nepotrebujú. Nakoľko všetky pomôcky do školy kupujeme z obecných peňazí nedávame im ich ani domov. Už by ich späť nevrátili," hovorí starosta.
Rómovia žijúci v osade blízko dediny sú podľa jeho slov bezproblémoví a obec s nimi nemá takmer nijaké starosti. Avšak "inékafe" je už hygiena a podmienky v akých žijú. Návšteva v spoločnosti starostu v osade nás doslova šokovala. Takmer 250 ľudí prebýva v chatrčiach, v ktorých niektoré nemajú ani len okná, elektrinu. Hovoriť o vodovode, či kanalizácii by bolo zbytočné. Medzi jednotlivými "domami" sa povaľuje všakovaký odpad, ľudské, či zvieracie exkrementy nevínimajúc. "Predstavte si komunitu 250 ľudí, s ktorých polovicu tvoria školopovinné deti. Keby nechodili do školy neviem si predstaviť čo by sme tu mali. Takto ich aspoň krok po kroku prevychovávame a je to aj vidieť," hovorí starosta a zároveň odpovedá na pozdravy Rómov, ktorí si svojho starostu nevedia vynachváliť.
Že si "svojich" pozná dokázal, keď sa opýtal jedného z nich prečo neposlal svoje deti do školy a druhému udelil radu, že na tri deti je osemnásť rokov veru málo a "štrnástkam" nech už dá pokoj.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer