Tí šťastnejší ich majú dostatok, no väčšina je v dezolátnom stave. V Základnej škole na Hviezdoslavovej ulici v Revúcej však bojujú s jedným problémom navyše. Objednali si učebnice slovenského jazyka pre 5. ročník, ministerstvo objednávku schválilo zaplatilo, ale pedagogicko- organizačným pokynom nariadilo pedagógom vyučovať z inej učebnice.
Typický príklad keď pravá ruka nevie čo robí ľavá, je na svete. Problém s piatackou učebnicou slovenčiny začal v minulom roku, keď si školy objednávali knihy u vydavateľstva Adrem na nasledujúci školský rok. "V objednávke od Adremu stálo, že spomínanú učebnicu od autorky Krajčovičovej z roku 2003 môžeme objednať pre plný počte žiakov, dokonca aj s malou zásobou. My sme tak urobili, ministerstvo objednávku schválilo i zaplatilo a knihy aj došli," hovorí riaditeľka Základnej školy na Hviezdoslavovej ulici v Revúcej Darina Poliaková.
Potom však z ministerstva školstva obdržali školy pedagogicko - organizačný pokyn, v ktorom sa hovorí, že sa má vyučovať podľa učebnice. ktorá bola vydaná v roku 1998 od autorky Tibenskej. "A tak nové učebnice skončili v sklade. Preberali sme tento problém s kolegami a všetci sa zhodli na tom, že viac by nám vyhovovalo učiť podľa novej učebnice, nakoľko je prehľadnejšia. Staré učebnice jednak nemáme a tie čo ostali sú v dezolátnom stave," pokračuje riaditeľka Poliaková, ktorá dotazom cez internet chce na ministerstve školstva zistiť, prečo sa nemôže vyučovať podľa ministerstvom schválenej učebnice.
Podľa všetkého nebola jedinou. Podľa informácii pracovníčky odboru všeobecného vzdelávania ministerstva školstva SR Evy Danišovej evidujú v posledných dňoch niekoľko telefonátov a dotazov na túto tému. Spoločnou odpoveďou pre všetkých je: stal sa omyl, na odstránenie chyby sa pracuje. "Obe učebnice, o ktorých sa bavíme sú schválené ministerstvom školstva. Stala sa chyba, keď sme školy informovali o tom, že vyučovať sa môže len z jednej z nich a momentálne sa pracuje na jej odstránení," hovorí E. Danišová.
Podľa jej ďalších slov škola si môže vybrať podľa ktorej knihy bude učiť. Výhrady voči vydaniu z roku 1998 na ministerstve tiež evidujú, avšak alternatívu výberu nechávajú na pedagógov. "Jedna skupina je za vydanie od Tibenskej, druhá skupina za Krajčovičovu, ale výber ostáva na školách," dodáva Danišová.
Okrem problémov podľa čoho učiť, sa školy pasujú aj s problémom z čoho sa majú doma učiť samotné deti. Učebnica má podľa kompetentných životnosť 4 roky. Posledné vydania sú však brožované a tie zďaleka štvorročnú životnosť nedosahujú. "V našej škole máme viac detí rómskeho pôvodu a tie dokážu knihy naozaj zničiť tak, že v priebehu dvoch rokov sa musia vyradiť a ich doplnenie je pomerne ťažké, nakoľko objednávky učebníc nám krátia," hovorí riaditeľ Základnej školy na Zlatej ulici v Rožňave Ján Leško.
Rovnaká situácia je v Revúcej kde z pôvodnej objednávky dostali len 50 percent kníh. Naopak bez problémov v rámci solidarity učebnice zapožičajú v základnej škole na sídlisku Juh v Rožňave. Podľa slov jej riaditeľa Jána Džubáka majú kníh dostatok, jediné, ktoré si žiaci museli pred časom zakúpiť boli učebnice anglického jazyka na prvom stupni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer