premiéru diváci uvidia 10. októbra. Holanďan ruského pôvodu nič nenechal náhode a hru napísanú na mieru pre divadelníkov z Rožňavy aj sám režíruje. Prvé dva týždne skúšania majú ako herci, tak režisér za sebou a o svojej spolupráci hovoria ako o veľkom experimente.
Prvý nápad napísať hru šitú pre Actores sa zrodil na prvom ročníku festivalu Tempus Art, na ktorom sa v minulom roku zúčastnil aj V. Kaifman. Ako sám hovorí, nemal nijaké námietky voči návrhu riaditeľky rožňavského divadla Tatiany Masníkovej, napísať pre nich hru. Dôvodom bol jeho obdiv k mladému kolektívu, ktorý dokázal zorganizovať prvý ročník tak náročného festivalu, akým Tempus Art bezpochyby bol.
"Bol som milo prekvapený. Zorganizovať niečo podobné v takom malom meste ako je Rožňava chcelo veľkú odvahu. Keď za mnou prišla Tatiana s týmto návrhom, povedal som áno a dnes neľutujem," hovorí V. Kaifman.
Zistenie, že Rožňavčania robia alternatívne divadlo, ovplyvnilo aj výber námetu na hru, ktorá nesie názov "Život osamelého škrtiča vo veľkomeste". Päť hercov stvárňujúcich takmer dvadsiatku postáv, odkrýva dej hry situovanej do rôznych časových úsekov. Protagonisti v rôznych situáciách hovoria o vývoji našej spoločnosti v súčastnej dobe a s tým spojeným fenoménom slobody a následkami, ktoré so sebou prináša. "Hra je výpoveďou jedného človeka, ktorý svoj príbeh rozpráva publiku. Ako hovorí Vladimír, je to vlastne krik jeho duše," uvádza hlavný predstaviteľ postavy Ja, Robert Kobezda, ktorý v priebehu jednej hodiny a štyridsať minút doslova nevytiahne päty z javiska.
Keďže samotná scéna nie je veľmi výpravná, hra je postavená na charakteroch postáv. S tým je spojená aj Koifmanová náročnosť na kostýmy a ich farebnú kompozíciu. "Vladimír prišiel s jasnou predstavou o tom, čo chce a až na malé detaily nie je ochotný z nej spustiť," hovorí ďalší herec divadla Peter Szőllős, ktorý v divadelnej hre zobrazí šesť postáv. V piatok teda spolu s režisérom absolvoval cestu po second-hand obchodoch. "Hľadali sme a prehrabali všetko, čo nám prišlo pod ruku. Zvyšné kostýmy, ktoré budeme mať všetci rovnaké, nám pomáhajú šiť krajčírky z celej Rožňavy za čom im pekne ďakujeme," dodáva P. Szőllős.
Ako sa skončí príbeh človeka veľkomesta, ktorý doma chová hada škrtiča si režisér i herci nechali pre seba. Isté však je, že diváci uvidia scény na ulici, vo výťahu, kancelárii, kostole, polícii i v nevestinci. Scenár prepísaný do slovenčiny má jeho autor hovoriaci rusky a anglicky v malíčku. Aj preto na skúškach občas zaznie režisérovo - "stop Robo toto si nepovedal dobre" a dialóg sa opakuje.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer