pôrode strávi v nadštandardnej izbe, ktorá je podobná tej doma. Medzi nadštandard tu môžeme zarátať úplne novú kúpelňu a toaletu, farebný televízor, kreslá a koberec, aké v nájdeme v domácnosti, aj posteľnú bielizeň, či záclony, ktoré ničím nepripomínajú nemocničné prostredie. Cena za pobyt v tejto izbe a spoluúčasť otca pri pôrode je 2 500 korún.
V čase našej návštevy sme v jednej z dvoch nadštandardných izieb našli čerstvú mamičku Angeliku Matyiovú a jej syna Nikolasa. "Keď som sa dozvedela o možnosti, stráviť čas po pôrode v takejto izbe, chcela som ju využiť hlavne preto, že manžel, ktorý sa pôrodu nezúčastnil môže byť s nami. Máme tu súkromie a medzi ním a synom vzniká hneď od začiatku otcovské puto," hovorí dvadsaťtriročná mamička a zároveň chváli personál oddelenia za ich príkladnú starostlivosť. Podľa slov primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice sv. Barbory v Rožňave Karola Kraka, neexistovali v minulosti pravidlá hry. Vedenie nemocnice preto pristúpilo k riešeniu. Každý pár, ktorý prejaví záujem o "spoločný" pôrod, musí oň požiadať 5 až 6 týždňov dopredu a absolvovať aj predpôrodnú prípravu. Tri stretnutia po 45 minút strávia rodičia v spoločnosti diplomovanej ženskej sestry a lekára. Spoločne sa dozvedia, čo pôrod obnáša, prezrú si pôrodný sál i miestnosť, kde na narodenia svojho dieťaťa budú čakať. V takzvanej čakacej miestnosti, kde prebieha prvá fáza pôrodu je rodičke k dispozícii rebrina na pridržanie sa a fit- lopta, ktorá slúži aj ako určitá forma masáže. Na základe absolvovanej predprípravy dá primár oddelenia súhlas na prítomnosť otca pri pôrode. Doklad je však neprenosný, čo znamená, že rodička nemôže na poslednú chvíľu vymeniť manžela pri pôrode za matku, či inú osobu. Poplatok 2 500 korún zamedzil podľa primára Kraka živelnosť, akou by sa budúci otcovia snažili domáhať prítomnosti pri narodení svojho dieťaťa. "Podmienkou je už spomínaná predpríprava a zaplatenie poplatku, aby sa predišlo tomu, že niekto povie: Fero bol aj ja chcem a pritom má budúci otec v sebe už tri poldecáky," hovorí K. Krak a dodáva, "zatiaľ u nás rodilo 29 párov, ale ani jeden otec neskolaboval".
V prípade, že nastanú počas pôrodu komplikácie je otec povinný vzdialiť sa do miestnosti na to určenej. Ide väčšinou o cisársky rez, ktorý sa vykonáva v operačnej sále, kde je prístup civilov bežne zakázaný. Matka však môže využiť nadštandardnú izbu aj keď nerodila v spoločnosti manžela. V takom prípade zaplatí za jeden deň pobytu v nemocnici sumu 250 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer