presne nevedeli. Niektoré organizácie, ktoré do štrajku nevstúpili boli presvedčené, že ani tento štrajk na Slovensku nič nezmení.
Nespokojnosť so slovenskou vládou chcú hodinovou "prestávkou" vyjadriť pracovníci Sideritu v Nižnej Slanej v okrese Rožňava. "Všetci zamestnanci sa zídeme v jeden miestnosti a počas štrajku si vydiskutujeme, prečo sme sa zišli. Hlavným dôvodom nášho konania je to, že vláda ruší všetky sociálne istoty," povedal predseda závodného výboru odboru zväzu pracovníkov bane, geológie a nafty v Siderite Ján Vilim. Ako nám potvrdila členka odborovej rady v Rožňave Erika Hagovská, od jednodňového štrajku sa rožňavské školy dištancujú.
V Revúcej sa riaditelia základných škôl dohodli na podporovaní štrajku. "Vyučovanie bude normálne prebiehať. Podporíme ho plagátmi, ktoré vyvesíme na dvere. Spôsob vyučovania bude záležať od učiteľov, či o ňom budú so žiakmi rozprávať," povedal riaditeľ Základnej školy na ulici Komenského v Revúcej Ivan Smrek. Individuálne to je na stredných školách, na väčšine z nich však ich riaditelia presné informácie včera ešte nevedeli. Podobne to je aj v nemocnici v Revúcej, kde by podľa doterajších poznatkov žiadny štrajk organizovať nemali. Riaditeľ Nemocnice sv. Barbory v Rožňave Peter Krokavec tiež podporuje štrajk. "Žiadne zmeny v prevádzke nebudú, podporíme ho formou letákov," povedal.
V Revúcej počas hodinovej "odmlky" nebudú premávať niektoré autobusové spoje. "Sme na štrajk pripravený, neviem ešte presne určiť, koľkí zamestnanci sa doň zapoja. V piatok od 8. do 9. hodiny obmedzíme niektoré linky, takže cestujúci si budú musieť počkať," informoval člen odborového zväzu Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) v Revúcej Ján Mika. Riaditeľ SAD v Rožňave Milan Slivesnský ubezpečil, že urobia všetko pre to, aby cestujúci tento štrajk nepocítili. Neobmedzí sa ani železničná doprava.
Odborári žiadajú zachovať tarifné odmeňovanie vo verejnom sektore, garanciu postupného zvyšovania minimálnej mzdy a zmierniť sociálne odpady na občanov pri zavádzaní reforiem v daňovej a dôchodkovej oblasti. Podľa nich by mal byť najnižší dôchodok vyšší ako životné minimum a hranica 62 rokov na odchod do dôchodku by sa mala zavádzať postupne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer