ho podporili aj niektoré školy, zdravotnícke zariadenia a doprava. Prácu na hodinu zastavili zamestnanci Sideritu v Nižnej Slanej v okrese Rožňava.
"O 6. hodine sa na protestnom zhromaždení zišlo celé osadenstvo závodu. Podporilo ho 80 % zamestnancov. Zvyšných 20 sa štrajku kvôli nutnej prevádzke zúčastnilo nepriamo. Mali pripnuté odznaky s nápisom Solidarita," povedal predseda závodného výboru Odborového zväzu pracovníkov bane, geológie a nafty v Siderite Ján Vilim.
K avizovanému meškaniu spojov v revúckej SAD nedošlo. "Písomnou formou oznámil štrajkovú pohotovosť len jeden zamestnanec, o ďalších neviem. Všetky spoje išli podľa plánu. Takmer ani nebolo badať, že sa organizoval nejaký štrajk," informoval zamestnanec SAD v Revúcej Ján Mika. Pracovníci rožňavskej SAD podľa slov riaditeľa Milana Slivenského, podporili štrajk len symbolicky, formou nálepiek. Dopravu tým neobmedzili. Protest nemal podstatný vplyv ani na železničnú dopravu v Gemeri. "Podľa mojich informácií sa nič nedialo. Myslím si, že takýto jednohodinový štrajk nič nevyrieši, lebo naša vláda si aj tak bude robiť to, čo sa jej zachce. Poriadny štrajk by mal vyzerať tak, že sa by sa išlo protestovať do ulíc," tvrdila zamestnankyňa Železničnej spoločnosti v Rožňave.
Školské zariadenia v Revúcej podporovali štrajk tiež len symbolicky. "Učitelia a žiaci sa prvých hodín zúčastnili ako inokedy. Podľa vlastného uváženia mohli so žiakmi diskutovať, my sme to však nezisťovali," povedala zástupkyňa riaditeľa Základnej školy na ulici Komenského v Revúcej Jana Rošková. Pedagógovia rožňavských škôl sa od jednohodinového štrajku dištancovali.
Zamestnanci Nemocnice sv. Barbory v Rožňave podporili štrajk solidaritou. Mohli však prispieť aj podpisom. "Nemalo by žiadny efekt prerušiť prevádzku na jednu hodinu. Nespočítavali sme ešte podpisy zamestnancov, ale môžem povedať, že očakávame ich nadpolovičnú väčšinu," povedal predseda Základnej odborovej organizácie (ZOO) Nemocnice sv. Barbory v Rožňave MUDr. Marián Kušnír. Podľa jeho slov sa niektorí zúčastnili už viacerých protestných akcií v Bratislave. "Ani po týchto skúsenostiach sa vo vláde nezmenilo nič podstatné. Štrajky budeme i napriek tomu podporovať."
Celoslovenský výstražný štrajk mal upozorniť vládu na zhoršujúcu sa sociálnu situáciu obyvateľov Slovenska. Štyri odborárske požiadavky sa sústredili na zvýšenie minimálnej mzdy, na zachovanie a valorizáciu tarifného odmeňovania zamestnancov vo verejnom sektore, na zmiernenie sociálnych dopadov na občanov pri zavádzaní daňovej reformy a stanovenie minimálneho dôchodku vo výške aktuálnej minimálnej mzdy. Niektoré ústretové kroky vlády považujú odborári za nedostatočné. Najväčší pokrok sa dosiahol pri zachovaní taríf vo verejnom sektore.
Autor: ana
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer