viacerým školám. Doslova "hlavu v smútku" majú v Prvom literárnom gymnáziu v Revúcej. Zriaďovateľ školy Vyšší územný celok v Banskej Bystrici obor školstva uviedol práve financovanie na žiaka, ako jeden z dôvodov, prečo by malo dôjsť k zlúčeniu tohto gymnázia jediného svojho druhu na Slovenku, s gymnáziom Martina Kukučina. Pedagógovia i samotní študenti však takýmto riešením nie sú nadšení a tvrdia, že zlúčenie povedie k zániku školy.
"Zrejme tu ide o nesprávnu interpretáciu problému. Nikto nijakú školu neruší a koncepcia nadneseného problému je v štádiu pripomienkového konania," uviedla vedúca odboru školstva banskobystrického samosprávneho kraja Zuzana Klasová. Ako ďalej dodáva, iniciátorom návrhu na zlúčenie dvoch gymnázií v Revúcej bol práve ich odbor. "Nechceme mať však svoj jednoznačný názor. V najbližšej dobe sa k tomu majú vyjadriť aj zástupcovia regiónu a okresov," hovorí Z. Klasová.
Okrem finančnej stránky veci, je podľa nej škola na vysokej percentuálnej úrovni, čo sa týka kvalifikovaných pedagógov. "Je pravda, že toto percento sa znížílo v poslednej dobe, keď škola prijala nových učiteľov, ale ešte stále to nie v rovine, kedy by sme mohli povedať, že je všetko v poriadku. Ďalšia vec je kapitálová investícia vo výške 45 miliónov korún, ktoré sa vyčlenili na rekonštrukciu bývalej materskej škôlky a gymnázium si túto rekonštrukciu pasuje na svoje podmienky," uvádza Z. Klasová.
Podľa nej si niekto mylne vysvetľuje toto reštriktívne opatrenie, lebo samosprávny kraj si váži tradíciu gymnázia, ktorú nechce narušiť. Zároveň však dodáva, že aj keď dôjde k zlúčeniu oboch škôl, gymnázium si ponechá osobitý štatút, ktorý obdrží zriaďovateľskou listinou i svoj názov.
Ako nás však informovala štatutárna zástupkyňa riaditeľky školy Ľuboslava Lacjaková názov gymnázia sa zmeniť má. "Teraz sme prvé slovenské literárne gymnázium a potom má k názvu pribudnúť aj Martina Kukučina. Ak nás zlúčia povedie to k zániku našej špecifickej školy. Stane sa z nás veľkovýrobňa absolventov a po škole, ktorá sa môže pýšiť tým, že je doslova rodinného typu, neostane ani spomienka," hovorí Ľ. Lacjaková. Je presvedčená, že na ministerstve by si mali uvedomiť následok zákona, kým ho pustia do života. Financovanie na žiaka položí podľa nej na kolená veľa malých škôl a v chudobnom regióne, akým Gemer bezpochyby je, je zachovanie takejto školy potrebou aj kvôli študentom. Rodičia väčšiny z nich nemajú finančné prostriedky na to, aby svoje deti posielali do školy v meste vzdialenom od trvalého bydliska niekoľko desiatok kilometrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer