nájomného, ktorý Bytovému hospodárstvu dlhuje za nájomné a energie takmer 400-tisíc korún. Svoj dlh 'produkuje' takmer desať rokov a podľa slov Juraja Rybára z oddelenia vymáhania nedoplatkov bytového hospodárstva, vymôcť sa ho nepodarilo ani exekútorovi.
Notorických neplatičov stále pribúda, ale mesto nemá priestory, do ktorých by ich vysťahovalo. Tí podnikavejší dokonca vedia ako na to, aby napriek neplateniu nájomného zarobili na byte, ktorý nie je ani len v ich vlastníctve. "Ak je ich dlh už veľmi vysoký, nájdu si niekoho, kto za nich dlžobu vyrovná a ešte za malý doplatok na ruku uvolnia byt novému nájomcovi," hovorí o nevšedných praktikách neplatičov J. Rybár. Ako ďalej hovorí, vymáhať dlžoby nie je vôbec jednoduché. "Exekútorovi sa za minulý rok podarilo vymôcť len 18 000 korún. Keď sa neplatič dostane pred súd, v rámci súdneho zmieru sa dohodneme na 300 korunových splátkach. Ak k tomu ešte nezaplatí mesačné zálohy, za rok mu dlh viac narastie, ako z neho splatí," vysvetľuje Rybár.
V okrese Revúca evidujú takmer 4 800 poberateľov sociálnych dávok. Je tam 34-percentná nezamestnanosť a podľa vedúcej odboru sociálnych dávok Ivety Smerekovej sociálne odkázaných ľudí, ktorí neplatia nájomné bude pribúdať aj po tom, keď sa zníži sociálna dávka. Na zozname neplatičov v Revúcej je asi 800 rodín. Mesto má 13 800 obyvateľov a z toho okolo dvesto rodín dlhuje už viac ako 10-tisíc korún.
Mesačné zálohy sa pritom neustále upravujú smerom nahor po každom zúčtovaní nedoplatkov. Mať preto takmer šesťtisícovú mesačnú zálohu za energie, nie je u neplatičov nič mimoriadne.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer