výkony a plní plánované úlohy. Informoval o tom ekonomický námestník závodu Ondrej Bolaček.
Siderit v súčasnosti hospodári vyrovnane, ku koncu roka očakáva mierny zisk a zvyšuje zamestnanosť na vyše 574 pracovníkov. "Prijali sme štyri desiatky ľudí na prácu v podzemí," uviedol Bolaček. Firma Siderit začala podnikať v Nižnej Slanej na začiatku júna tohto roku potom, ako kúpila majetok skrachovanej spoločnosti Želba zo Spišskej Novej Vsi. Neskôr došlo k jeho rozdeleniu medzi firmu Siderit, ktorej pripadol majetok v Nižnej Slanej a novozaloženú spoločnosť Bane Siderit, so zvyšným majetok pôvodnej Želby. Zmeny nastali aj medzi vlastníkmi Sideritu.
Podľa našich informácií je v pozadí ukrajinský investor, ktorý si hľadá cesty na slovenský trh a má záujem rozvíjať v SR aj ďalšie aktivity. Nižnoslanskí baníci plánujú tento rok vyťažiť okolo 700 tisíc ton rudy a vyrobiť približne 300-tisíc ton vysokopecných peliet. Viac ako 85 percent z nich predajú košickým železiarňam, ktoré sú ich kľúčovým obchodným partnerom. Zvyšok vyvezú do Českej republiky pre ostravských oceliarov. Podľa zámerov vedenia by odbyt Sideritu mal v nasledujúcom roku ostať minimálne na tohtoročnej úrovni, pričom firma hľadá i nových odberateľov v okolitých štátoch. Na budúci rok pripravuje komplexnú investíciu do prípravy XIII. obzoru bane na ťažbu a do modernizácie technológie úpravy rudy, s celkovými nákladmi vyše 200-miliónov korún. Existenčnou otázkou pre Siderit sú však ceny plynu. Spoločnosti sa nepodarilo doteraz zabezpečiť jeho alternatívny odber, napriek tomu, že mala medzi prvými v SR zmluvne dohodnutého dodávateľa. Príčinou sú podľa Bolačeka vysoké prepravné tarify. Vedenie Sideritu očakáva, že po vstupe do EÚ by malo dôjsť ku skutočnej liberalizácii trhu s plynom aj v SR.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer