anhydritu pri Gemerskej Hôrke v okrese Rožňava firma VSH Sadrovec. Ložisko obsahuje vyše 276 miliónov ton týchto surovín, čo predstavuje 91percent overených zásob v SR.
Ťažba v novom banskom diele, ktoré dostalo názov Fortuna, sa spočiatku zameria na blok o objeme 2 milióny ton, informoval Pavol Krajec, konateľ firmy Rima Muránska Spoločnosť, s.r.o., Rožňava. Plánovaná ekonomicky efektívna ročná výkonnosť bane je 50-tisíc ton. Majitelia investovali do prípravy ložiska a vybudovania 310 metrov dlhej veľkoprofilovej štôlne niekoľko desiatok miliónov korún. Podľa Krajeca sťažili zložité bansko-geologické podmienky razenie, spomalili postup a zvýšili náklady, ktoré však napriek tomu nepresiahli zamýšľané výdaje. Na dobývanie nasadila firma VSH Sadrovec moderný kombajn s technikou rozpájania hornín bez použitia trhavín. Takýto spôsob ťažby sa vyznačuje vysokou mierou konkurencieschopnosti i produktivity práce a zvyšuje šance uplatnenia sa na trhu, dodáva Krajec.
Budúcnosťou zužitkovanie surovín
Baňa zamestná spočiatku len 8 ľudí. Ďalšie pracovné miesta môže priniesť zámer finalizácie surovín na výrobky pre stavebníctvo. Väčšiu časť anhydritu a sadrovca z Gemerskej Hôrky spotrebuje cementáreň v Turni nad Bodvou, ktorá patrí do holdingovej skupiny Východoslovenské stavebné hmoty (VSH). Zvyšok chcú majitelia firmy umiestniť na slovenskom trhu, na ktorý sa ročne dováža vyše 75 tisíc ton. Spoločnosť VSH Sadrovec založila v roku 1999 rožňavská bansko-geologická firma RimaMuraň a skupina VSH, za ktorou je nemecký vlastník. Rožňavčania do nej vložili know-how i oprávnenia na ťažbu, VSH priniesla investičný kapitál navýšením základného imania o 55 miliónov korún a postarala sa o odbyt. Obaja spoločníci sa stali 50-percentnými podielnikmi vo firme. Ložisko pri Gemerskej Hôrke bolo objavené ešte v 60.tych rokoch minulého storočia, do rovnakého obdobia sa datujú i prvé etapy geologického prieskumu.
Za päť rokov nová baňa
Spoločnosť RimaMuráň sa o ložisko sadrovca a anhydritu začala zaujímať v polovici 90.tych rokov. Po pridelení dobývacieho priestoru v roku 1998 v katastri Gemerskej Hôrky spracovala na jeho využívanie podnikateľský zámer, plán otvárky, ťažby, cenových kalkulácií a možností odbytu. Po založení spoločnosti VSH Sadrovec, takmer troch rokoch príprav, rokovaní s partnerskou firmou a navŕtaní dvoch povrchových ložiskových vrtov, pristúpila vlani v septembri k razeniu vstupnej štôlne. Napriek náročnému postupu a miernemu časovému sklzu sa podarilo baníkom vyťažiť prvé tony horniny. Do polovice budúceho roka chcú rozfárať prvý horizont, vyraziť druhý únikový východ z bane, urobiť komplex podzemných vrtov a geologických prác na optimalizáciu spôsobu a postupu ťažby, aby mohli postupne nabehnúť na plánovanú kapacitu. V SR je v súčasnosti evidovaných šesť ložísk sadrovca a anhydritu, ťaží sa iba v dvoch z nich. Sadrovec sa využíva najmä v stavebníctve, ale i vo farmácii. Anhydrit tiež ako plnivo do papiera, či prostriedok na zmäkčovanie a odsoľovanie vody. Obe suroviny aj pri výrobe síry a kyseliny sírovej. (Autor je redaktorom Hospodárskych novín)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer