prostitúcie. Ide o tretí najvýnosnejší nelegálny obchod na svete. Páchatelia sú čoraz lepšie organizovaní a spôsoby, akými lákajú svoje obete čoraz zákernejší. Medzinárodná organizácia pre migráciu na Slovensku v súčasnej dobe začala kampaň zameranú na prevenciu obchodovania so slovenskými, ako i gemerskými ženami.
Obchodovanie so ženami sa postupne stalo z okrajovej záležitosti jedným z najzávažnejších spoločenských problémov súčasnosti. Záujem o prácu v zahraničí má takisto stúpajúcu tendenciu. Niektorí policajní vyšetrovatelia pripisujú nárast týchto prípadov k vysokej nezamestnanosti v našom okrese, no predovšetkým k naivite dievčat. Cieľom informačnej kampane je podľa slov pracovníka pedagogicko-psychologickej poradne z Centra výchovnej a psychologickej prevencie v Rožňave Mariana Kušniera zvýšiť informovanosť dievčat a mladých žien o rizikách práce v zahraničí a fenoméne obchodovania s ľuďmi. "Snom mnohých dievčat je zmena životného stereotypu, krajiny a slušný zárobok. Nechajú sa zlákať aj svojim známym, ktorý sa tvári, že spolu chodia. Ich investícia do drahých darčekov, či výletov na zvábenie dievčaťa sa im však mnohonásobne vráti. Dievčatá často púšťajú z rúk svoje pasy, čo je chyba, pretože bez pasu akoby ani neexistovali," povedal M. Kušnier.
Pred odchodom do zahraničia je dôležité overiť si adresu budúceho zamestnávateľa, či vôbec existuje. Cieľom informačnej kampane je zamedziť pochybnostiam dievčat pre odchodom do zahraničia aj prostredníctvom telefónneho čísla 0850 111 321 organizácie Pomoc obetiam násilia.
Autor: ana
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer