Nehovoriac o tom, že poplatky za hrobové miesta neplatia už niekoľko rokov. Obyvatelia bývajúci vo väčších mestách zase chodia pochovávať známych do Rožňavy, pretože tvrdia, že poplatky sú u nás niekoľkonásobne nižšie.
"Problém s neplatičmi je aj v našom meste. Je ťažké sa k nim dopátrať. Mnohí zmenili svoje trvalé bydlisko. Keď im posielam platobnú výmeru, zväčša sa list vráti na našu adresu s označením "Adresát neznámy". Pátranie po pozostalých je dlhodobá záležitosť, ale oplatí sa, pretože sa stáva, že neplatičov nájdem, aj keď niekde v zahraničí. Po napomenutí sú niektorí ochotní zaplatiť. Iní prídu sami ohlásiť termín ďalšej platby," povedal vedúci prevádzky verejných služieb 1. Rožňavskej a.s. Zoltán Beke.
Ako ďalej uviedol, nájdu sa i takí, ktorí sa ocitli vo finančnej kríze a poplatok nevedia zaplatiť, alebo sa kvôli platbe k hrobu nepriznajú. "V prípade, že ide o nezvestného majiteľa hrobu, alebo ak mu to nedovoľuje finančná situácia, zrušíme hrobové miesto. Mená neplatičov zverejňujeme aj na informačnej tabuli v cintoríne. Ak sa po roku nikto neprihlási, hrob zrušíme a ponúkame ďalším," informuje Z. Beke, ktorý pravidelne chodí kontrolovať stav a údržbu hrobov. "Myslím si, že až tak veľa za hrobové miesta nepýtame. Je to 300 korún na desať rokov. Ľudia si neuvedomujú, že na čistenie hrobov používajú vodu z vodovodu v cintoríne. Aj to treba zaplatiť. Viem o Košičanoch, ktorí kvôli nízkym cenám prišli zosnulého pochovať do Rožňavy."
Voľných hrobových miest v rožňavskom cintoríne je čím ďalej, tým menej. "Predpokladám, že postačia už len na najbližší jeden rok," tvrdí Z. Beke. Ročne rieši 1. Rožňavská a. s. problém približne s 20 až 30 neplatičmi.
Autor: Zuzana Tobisová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer