nedodržujú mnohí turisti. Nádrž je lákadlom pre cudzincov, ktorí počas pobytu v jednom z niektorých hotelov na Dedinkách v Rožňavskom okrese si domov chcú odniesť aj zážitok zo šantenia na motorovom člne alebo vodnom skútri.
Používať motorové člny však majú povolené len tí, ktorí dostali výnimku zo zákona. "Vzhľadom na tretí stupeň ochranného pásma v Slovenskom raji je tento zákaz prísny. Používať motorové člny majú povolené len hasiči, záchranári a pracovníci Povodia Bodrogu a Hornádu," informoval majiteľ požičovne drevených lodiek v rekreačnej oblasti Dedinky Róbert Tököly. Vlastní motorový čln, ktorý používa na záchranárske účely. "Dostal som výnimku zo zákona," tvrdí. Podľa jeho slov existuje veľa aspektov, kvôli ktorým tento zákaz platí. "Keby kompetentní oficiálne povolili voľný pohyb motorových člnov na vodnej ploche, vzniklo by veľké riziko nehôd vzhľadom k tomu, že je to malé priestranstvo. Ak by tu premávalo niekoľko desiatok plavidiel so spaľovacími motormi, svoj záchranný čln by som musel použiť denne niekoľkokrát." Podľa slov R. Tökölyho, zopár "dobrodruhov " šantilo na vodnej ploche aj túto letnú sezónu. "Ja som videl asi pätnástich za túto sezónu, ale určite ich bolo viac. Dá sa povedať, že všetci jazdia načierno. Nehovoriac o tom, že musia mať aj povolenie viesť motorový čln alebo skúter. Žiaľ, týchto turistov, ktorí používajú svoje člny, je veľmi ťažko stíhať. Aj keby sme zavolali políciu, nemajú prostriedky na to, aby ich naháňali po celej nádrži. Ak by ich aj chceli pokutovať, možno by to bola len smiešna suma 2 000 korún," tvrdí majiteľ požičovne lodiek.
Používať motorové plavidlá zakázali ochranári a platí už niekoľko rokov. O výnimku zo zákona môže požiadať len záchranár, hasič alebo pracovník Povodia Bodrogu a Hornádu. Pre fyzickú osobu je táto výnimka nerealizovateľná.
Autor: ana
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer