žriebät. V stredisku v Dobšinej, kde ich chovajú, sa koncom minulého týždňa uskutočnila bonitácia, hodnotenie týchto pracovných koní. Robia ju na jar a na jeseň, pričom teraz kobyly pred zaradením do základného stáda podrobili i výkonnostným skúškam.
Predseda bonitačnej komisie Marko Halo z Katedry špeciálnej zootechniky Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre konštatoval výbornú úroveň celého stáda. Kvalita jednotlivých zvierat je podľa neho veľmi vyrovnaná. Norik muránskeho typu je špecifický druh takzvaného chladnokrvného pracovného koňa vyšľachteného na Muráni, ktorý sa využíva v lesnom hospodárstve. Referent komunikácie š. p. Lesy SR Peter Gogola uviedol, že napriek zvyšujúcemu sa podielu modernej techniky pri ťažbe dreva sa v slovenskom lesnom hospodárstve približuje asi 8 percent dreva pomocou koní. Na exponované strmšie svahy sa totiž technika nedostane.
V etape transformácie Lesov SR zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť sa uvažuje, ktoré hospodárske aktivity si akciovka ponechá a ktoré vysunie do externého prostredia. Po skúsenostiach s privatizáciou žrebčínov na Slovensku, keď ich noví majitelia takmer všetky doviedli ku krachu, je otázne, aký bude ďalší osud muránskych Norikov. Ich chov je totiž pre OZ v Revúcej stratový. Pašovanie pracovných koní z Poľska tlačí ceny týchto zvierat na trhu smerom dole. Generálny riaditeľ Lesov SR Karol Vinš však zdôraznil, že hodnota žrebčínu nie je daná len mechanickým súčtom trhovej hodnoty koní a hospodárskych budov. Je to výsledok viac než 50-ročnej práce chovateľov a uznanie vlastného plemena koní Norik muránskeho typu. Na zachovaní ich chovu majú preto lesníci veľký záujem a nechcú, aby zanikol.
Autor: Dobšiná/Muráň (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer