však len otázkou času, dokedy budú schopné jednotlivé lekárne hradiť objednané lieky zo "svojho vrecka".
"Zatiaľ máme dostatok liekov. Je ťažké hovoriť o tom, čo bude. Nevylučujeme ani to, že pacienti si budú lieky hradiť v hotovosti. Tí sú už teraz stresovaní, zásobujú sa liekmi a lekárne čelia náporom ľudí. Pokiaľ vláda nezačne ihneď konať, tak sa môže stať, že budeme žiadať platby v hotovosti. Pacienti majú právo na lieky, ale aj my máme právo na naše peniaze, ktoré nám dlhujú poisťovne. Najväčším dlžníkom ostáva Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá nám od polovice marca tohto roku dlhuje približne 18 miliónov korún," povedala predsedníčka miestnej lekárenskej komory a vedúca rožňavskej lekárne Poli-Pharma Oľga Čambalíková.
Dodala, že ich budúcnosť závisí od verdiktu rokovania prezídia Slovenskej lekárenskej komory s predsedom vlády SR o oddlžení verejných lekární cez zdravotné poisťovne, nie cez akciovú spoločnosť Veriteľ. "Je nemysliteľné, že Veriteľ požaduje 20-percentné provízie. Takto má fungovať právny štát?," pýta sa O. Čambalíková.
Dostatočné zásoby liekov má zatiaľ azda každá lekáreň v Gemeri. "Nechýbajú nám takmer žiadne lieky. Platby v hotovosti neprichádzajú do úvahy. Nie je možné, aby si pacient s mesačným príjmom 4 000 korún kupoval životne dôležitý inzulín za 5-tisícok," konštatuje vedúca lekárne Pharmácia v Revúcej Antónia Sobotková.
"Nemáme nedostatok liečiv. Ak nejaké chýbajú, na žiadosť pacienta ich objednávame. Aj distribútori liekov sú k nám zhovievaví, pretože vedia pochopiť našu situáciu," stručne zhodnotila stav takmer každej lekárne v Gemeri farmaceutka z tornaľskej lekárne Nymrod v Revúckom okrese Jolana Kraxnerová.
Autor: ana
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer