Nadabula. Podľa polície svojich synov vo veku 8, 6 a 5 rokov opakovane bil rukami a predmetmi po celom tele, hádzal ich do nábytku a v noci ich vyháňal z domu. Toto sa v rodine, ktorú už dlhší čas sledovali pracovníci Okresného úradu (OÚ), odboru sociálnych vecí a rodiny v Rožňave, dialo počas uplynulých dvoch rokov. Vyšetrovateľ tak začal trestné stíhanie, vzniesol obvinenie, muža dali do cely policajného zaistenia a odtiaľ ho v nedeľu eskortovali do Košíc. Hrozí mu trest odňatia slobody od 3 do 10 rokov.
Políciu kontaktovali pracovníci OÚ potom, ako im šokujúce skutočnosti nahlásil detský pediater. Matka detí k nemu zašla až na odporúčanie odborníkov. Stopy na telách detí hovorili jasne, muselo ísť o opakované fyzické ubližovanie.
"Bola to problematická rodina z hľadiska otcovho správania sa. Dávky sociálnej pomoci míňal neúčelne, problémom bol alkohol a gamblerstvo. Týranie sa u nich v poslednej dobe opakovalo dosť často," uviedol vedúci odboru sociálnych vecí Peter Sengler. Chlapci teraz ostali u matky, ktorá spolu so starou matkou detí prejavuje ochotu a snahu starať sa o ne. Matka samotného otca detí sa už nemohla prizerať, aký život majú jej vnúčatá. "Ďalej ich budeme navštevovať a kontaktovať budeme aj školu, do ktorej už jeden chlapec chodí. Verím, že keď tam už otec nie je, bude starostlivosť matka zabezpečovať v plnej miere," dúfa P. Sengler.
Táto žena, ktorá sa prizerala týraniu svojich detí a nemohla nič urobiť zo strachu pred následkami jej ďalšieho postupu, nie je jediná. "Stretli sme sa aj s tým, že sama týraná osoba nám pri našom príchode povedala, že je všetko v poriadku."
P. Sengler priznáva, že existuje takzvané latentné týranie, čo znamená, že hoci o ňom rodina, či okolie vie, kompetentné úrady už nie. Stačí pritom aj aktivita susedov. P. Sengler pripomína, že zákon chráni aj matky, aj ich deti a polícia v takýchto prípadoch zakročí veľmi rázne.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer