ktoré podľa neho malo prebehnúť už pred niekoľkými týždňami. Hlava mesta tak poukazuje na fakt, že spomínaná firma nemá pokope všetky potrebné povolenia na realizáciu parkovacích závorových systémov. Firma napriek tomu už postavila na miestnych komunikáciách parkovacie búdy, ktoré riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Rožňave plk. JUDr. Štefan Maďar označil ako prekážky na ceste.
"Náš dopravný inžinier súhlasil s projektom dopravného značenia, ktorý spomínaná firma predložila. Nesúhlasil však s umiestnením prekážok na ceste," informoval Š. Maďar. Podľa jeho slov by v prípade nehody, pri ktorej by sa preukázalo zavinenie spôsobené prekážkou na ceste, bol zodpovedný ten, kto prekážku na cestu osadil. "Ak by sa niečo podobné stalo a dokázalo, zodpovedný by bol podnikateľ. Keďže ide o mestskú komunikáciu, je zodpovedné aj samotné mesto. A podľa mojich zistení firma nemá administratívne dotiahnuté potrebné povolenia," hovorí Š. Maďar a dodáva, "no nie je v našej kompetencii búdy odtiahnuť, to môže len mesto, keďže ide o ich komunikáciu".
Mesto však k takému kroku zatiaľ nepristúpi, keďže primátor povolil búdy nechať na ceste. "Predbežne sme hovorili aj o tom, že firma na búdy umiestni dopravné značenia, čiže šípky ukazujúce smer jazdy," povedal Kardoš.
Pondelkové rokovanie podnikateľov a primátora sa podľa jeho vlastných slov nieslo v znamení rozhorčenia nad počínaním firmy. "Bol som poriadne rozčúlený a myslím, že oprávnene. Zmluvu predsa podpisovali už v septembri, takže mali dostatok času vybaviť všetky povolenia a nie dávať búdy bez toho, aby som o tom vedel," hovorí primátor mesta František Kardoš.
Ako však vyplýva z jeho ďalších slov, zástupcovia firmy prisľúbili dodať v priebehu tohto týždňa všetky potrebné povolenia i výsledky rokovaní s miestnymi podnikateľmi a majiteľmi budov a pozemkov na námestí. Na základe toho vydá mestský úrad v zastúpení primátora rozhodnutie o pokračovaní v činnosti.
"Je to vážna vec a mesto má podľa zákona lehotu 30 dní na vyjadrenie. Nechcem nič naťahovať, ale som rozhodnutý vec kvalitne prešetriť. Bohužiaľ, namiesto osadzovania búd mali prísť za mnou a bolo by tým pádom aj menej otázok zo strany občanov, ktorí ma nimi zasypávajú každý deň," hovorí primátor, ktorý okrem iného vyžaduje aj stavebné povolenie. S týmto však nesúhlasí právny zástupca firmy JUDr. Ján Grega, ktorý tvrdí, že "stavebné povolenie nepotrebujeme, vysvetlili sme vedúcemu odboru o akú stavbu ide. Záver bol taký, že nejde o stavbu. Na rokovaní s primátorom sme sa na túto tému vôbec nebavili", povedal J. Grega.
Mesto však celú vec poníma v zmysle stavebného zákona a primátor si stojí za slovom. "Na pondelkovom jednaní som im jednoznačne stanovil podmienku, vybaviť stavebné povolenie. Ide predsa o provizórnu stavbu," povedal. V druhej časti stavebného poriadku, oddielu I. základného ustanovenia, podľa paragrafu 43 sa hovorí - "Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou, alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie..." A tu zákon cituje niekoľko bodov. Jedným z nich je bod d), ktorý hovorí o pripojení na siete a zariadenia technického vybavenia územia a bod e), ktorý hovorí o umiestnení pod zemou.
Podľa našich zistení sú búdy napojené na elektrické vedenia, dokonca na Šafárikovej ulici firma zasahovala do zeme. Z rozhovoru s Miroslavom Tropkom, ktorého firma spomínaný parkovací systém dodala, vyplýva, že bolo nutné vykonať drobný zásah do asfaltu, pod ktorý sa umiestni elektronický snímač na identifikáciu vozidla pri rampe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer