Mestského úradu v Rožňave. Organizátormi sú pracovníci Správy Národného parku (NP) Slovenský kras so sídlom v Brzotíne. Ich cieľom je informovať ochranárov, pracovníkov výskumných a iných inštitúcií o stave chráneného územia, prezentovať niektoré nové výsledky a poznatky v oblasti ochrany prírody v NP.
V nasledujúcom období sa budú zaoberať okrem iného prípravou takzvanej zonácie, úlohami vyplývajúcimi z projektu Natura 2000, prípravou vyhlášok k chráneným vtáčím územiam i programami starostlivosti o územia európskeho významu. Na trvaloudržateľný rozvoj v NP majú zostavených niekoľko projektov. Zameriavajú sa napríklad na enviromentálny vidiecky rozvoj, ekoturizmus, ale aj na komunikáciu medzi správou NP, samosprávami a vlastníkmi či užívateľmi pozemkov na jeho území.
V roku 1977 bol Slovenský kras zaradený do medzinárodnej siete biosférických rezervácií v rámci programu Unesco Človek a biosféra. Bolo to vôbec prvé chránené územie v bývalom Československu. V roku 1995 boli jaskyne Slovenského a susedného Aggteleckého krasu zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. Pred dvomi rokmi jaskyňu Domica zapísali do zoznamu mokradí medzinárodného významu Ramsarskej konvencie a v marci 2002 vyhlásili Slovenský kras za národný park.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer