v prípade jej prepuknutia nie je dostupné dostatočné množstvo gamaglobulínu, ktorý posilňuje organizmus. Toto je aj prípad z Krásnohorského Podhradia, kde sa žltačkou nakazilo päť členov jedenej rodiny. Jeden z nich, deväťročný Dávid, je žiakom základnej školy a do triedy spolu s ním chodí ďalších 25 detí. Hoci epidemiológovia nahlásili, že sa deťom podáva na posilnenie imunitného systému gamaglobulín, nestalo sa tak. Spomínaná látka totiž nie je nielen v Gemeri, ale chýba na celom Slovensku.
"Včera ste písali v novinách, že deti sú zaočkované. To však nie je pravda," zavolala nám včera do redakcie MUDr. Izabela Hriňáková, do ktorej obvodu spomínaná trieda patrí. "Nechápem, ako môže niekto také niečo tvrdiť, keď všetci veľmi dobre vedia, že gamaglobulín nie je dostupný v takmer žiadnej lekárni v okolí," hovorí lekárka a vôbec sa nemýlila. Z jedenástich lekárni v Rožňavskom a Revúckom okrese mali zásoby len v Štítniku. V ďalších dvoch ostalo z neho len po päť kusov a v ostatných lekárenských chladničkách neostal po gamaglobulíne už ani zápach. Dôvod? Túto látku na Slovensku nik nevyrába a ministerstvo zdravotníctva nedalo pokyn na jej dovážanie.
Bezradní rodičia detí, s ktorými prišiel nakazený chlapec do styku bombardovali lekárku počas piatku minulého týždňa i včerajška otázkami, kde zohnať očkovaciu látku. "Obrátila som sa na Štátny zdravotný ústav v Rožňave. Tam mi však povedali, že sa mám obrátiť na Vyšší územný celok v Košiciach a tam bol zapnutý len odkazovač," hovorí I. Hriňáková.
Nám sa však do spomínanej inštitúcie dovolať podarilo a zistili sme, že ani oni nevedia situáciu riešiť. "O situácii v Krásnohorskom Podhradí už viem. Bohužiaľ gamaglobulín je problém, pretože na Slovensku v tejto dobe neexistuje výrobca. Rovnako o jeho nedostatku vedia aj na ministerstve zdravotníctva, ale riešiť to zatiaľ nemôžu," informoval referent referátu farmácie Vyššieho územného celku v Košiciach Pavel Gawlas. Podľa jeho ďalších slov je gamaglobulín dlhodobým problémom a v prípade vyskytnutia žltačky sa doslova sťahuje z okresu do okresu. Myslí si však, že tu by mali nastúpiť epidemiológovia, ktorí by mali určiť iný spôsob liečby, či prevencie.
Problému sa teda chytil sám riaditeľ školy, ktorú Dávid navštevuje a doslova po okrese zháňa pre svojich žiakov očkovaciu látku. "Niekoľko dávok mi sľúbili v Dobšinej," hovorí riaditeľ školy Ladislav Mikula, ktorý však netušil, že v tom čase ho majú nedostatok aj v spomínanom meste nakoľko sa podľa lekárnikov objavila žltačka aj tam. Keďže sme sa na gamaglobulín informovali aj mi, odkázali sme ho na spomínanú lekáreň v obci Štítnik, kde ešte včera mali 25 dávok tejto očkovacej látky. "Zatiaľ máme zaočkovaných len osem detí. Rodičia si látku pozháňali sami. Vzhľadom k jej nedostatku sa rozhodla pani doktorka, že ďalší rad vyšetrení moču podstúpia deti už zajtra (dnes - pozn. redakcie) na miesto o dva týždne, ako to bolo naplánované," hovorí riaditeľ Mikula.
V triede malých štvrtákov majú od minulého týždňa nainštalované malé umývadlo s chloramínom, v ktorom si deti dezinfikujú ruky a škola sa zabezpečila priebežnou ohniskovou dezinfekciou. Riaditeľ verí, že sa im situáciu podarí zvládnuť a žltačka neprepukne vo veľkom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer