Starostovi Martinovi Galíkovi sa totiž podarilo vypátrať, kde sa písomnosť nachádza. Našiel ju uloženú v Maďarskom krajinskom archíve v Budapešti. Ďalšiu robotu pridal jej preklad, pretože je napísaná v gotickej latinčine.
"Spišská Kapitula svedčí, že sa dostavil k nej Štefan, syn Benedikta z Basafalva, a v mene Jána Mikuláša, synov Magistra Petra zo Štítnika, vyslovil zákaz ich otcovi Magistrovi Petrovi predať, zálohovať alebo odcudziť ich majetok Sayow," je jej plné znenie, pochádzajúce z 22. novembra 1363.
Práve pôvodní obyvatelia, názov ktorých je odvodený od rieky Slaná, sa považujú sa ľudí z osady. Podľa starostu mala 300 až 400 obyvateľov. Dnešná Nižná Slaná sa rozrástla na vyše 1100 obyvateľov. Ich história sa spája s baníctvom, ťažbou nerastov, železnej rudy, mede, zlata a ortute.
Všetky zvyky, ktoré zostali zachované, náradia, výšivky, ale aj tradičné jedlá, predstavia domáci v sobotu. Na príprave osláv sa podieľa takmer celá obec. Začínajú pred jedenástou dopoludnia v evanjelickom kostole ekumenickými službami. Ľudia pozbierali všetko, čo sa dá vystaviť a z domov to prenesú do Klubu dôchodcov. Tam sa krátko po obede koná výstava Z histórie obce. Podujatie pokračuje ochutnávkou špecialít tamojšej kuchyne. Oslavy vyvrcholia programom v miestom kultúrnom dome.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer