preparátom imunoglobínu, sme sa dopracovali k zaujímavému poznatku. Imunoglobín, o ktorom lekári i niektorí lekárnici tvrdili, že nie je dostupný, pretože ho nik na Slovensku nedováža ani nevyrába, sa nakoniec takpovediac našiel. Redakciii Gemerského denníka Korzár sa prostredníctvom elektronickej pošty ozval obchodný riaditeľ akciovej spoločnosti Imuna Pharm Holding Šarišské Michaľany MVDr. Peter Schvalb, ktorý potvrdil, že potrebné množstvo gamaglobulínu je k dispozícii a pokiaľ sa tak zatiaľ nestalo, môže byť pre školu v Krásnohorskom Podhradí doručený v potrebnom množstve do dnešného dňa (do včerajška).
Z emailu P. Schvalba vyplýva, že spoločnosť Imuna po ukončení platnosti registrácie vlastného prípravku Norga zabezpečila v spolupráci so španielskou firmou Grifols dovoz identického preparátu, ktorý je registrovaný v SR. Ďalej sa v liste uvádza, že v súčasnosti je tento gamaglobulín už niekoľko týždňov ponúkaný distribučným spoločnostiam, zabezpečujúcim distribúciu liečiv do verejných lekárni. Tie by ho podľa slov riaditeľa Schvalba mali mať v dostačujúcom množstve za predpokladu, že si ho objednali.
My sme však zisťovali ďalej a hľadali odpoveď na otázku, ako je možné, že o tomto novom preparáte lekári, lekárnici, pracovníci odboru zdravotníctva Košického samosprávneho kraja (KSK), či na ministerstve zdravotníctva nevedia. "Otvorili ste Pandorinu skrinku. Pre nás bolo toto zistenie prekvapujúce. Prečo by ho lekárnici neobjednávali, keby ho distribučné spoločnosti ponúkli," prekvapene zareagoval referent referátu farmácie KSK Pavel Gawlas. Rovnako ako my sa pustil do pátrania a výsledok jeho zistení je viac ako prekvapujúci. "V poslednej kategorizácií liečiv sa spomínaný prípravok nenachádza," povedal P. Gawlas.
Na toto tvrdenie reagoval v telefonickom rozhovore obchodný riaditeľ Imuny Schvalb, ktorý tvrdí, že, "prípravok je zaradený do kategorizácie, ale nie pre verejné, ale nemocničné lekárne". Z jeho slov je teda jasné a riaditeľ to aj potvrdil, že spomínaný preparát síce k pacientovi dôjde, ale za vyššiu sumu, čo je viac ako trojnásobok terajšej ceny.
"A toto je tá otvorená Pandorina skrinka. V Imune vedeli, že majú k dispozícii náhradu za Norgu, tak mali dôrazne upozorniť, že ju treba zahrnúť do kategorizácie. Ono to nie je len administratívny problém, ktorý sa dá jednoducho vyriešiť," otvorene hovorí P. Gawlas a zároveň si položil otázku. "Je namieste sa spýtať, či zdravotné poisťovne budú robiť výnimky. Znamená to, že revízny lekár udelí výnimku na určitý liek, alebo liečivo a poisťovňa ho preplatí celý. Či to však budú poisťovne rešpektovať, je otázne," dodáva na záver P. Gawlas.
Keďže liek nie je zaradený do kategorizácie liekov, poisťovne ho pacientom nepreplácajú a sám pacient si ho hradí v plnej výške. Ako však ďalej uvádza riaditeľ Schvalb, za registráciu lieku je zodpovedný výrobca, čo je v tomto prípade firma Grifols. "Mali sme informáciu, že liek je plne hradený. Čo je aj pravda, ale hradený je vo svojej kategórii, teda pre nemocničné lekárne. V telefonickom rozhovore s výrobcom som bol ubezpečený, že firma urobí všetko pre to, aby v čo najkratšej dobe došlo k správnemu zaradeniu. Podľa mňa, ak by došlo k nejakej epidémii a na trhu by nebol dostupný registrovaný preparát, ministerstvo by to asi muselo riešiť mimoriadnym dovozom a udelením výnimky," myslí si P. Schvalb a dodal, "operatívnym zabezpečením sme len chceli pomôcť tým, ktorí sú na tento preparát odkázaní".
K dnešnému dňu je v Krásnohorskom Podhradí zaočkovaných 22 detí z celkového počtu 26. "Chýbajú už len štyria. Vďaka vám máme podchytených takmer 90 percent. Nebyť vás, nikoho by tento problém nezaujímal a ktovie, koľko detí by so žltačkou skončilo," poďakovala sa MUDr. Izabela Hriňáková z Krásnohorského Podhradia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer