čitateľmi podelila o šokujúce zistenie. "Je mi ľúto, že sme sa dožili doby, v ktorej dieťa nemôžete pustiť samé ani len zo školy do záujmového krúžku za bieleho dňa bez toho, aby ste sa oň nebáli".
Božena L. svoje skonštatovanie podkladá prepadom jej syna, ktorého sa mali podľa dieťaťa dopustiť dvaja chlapci, odhadom nie oveľa starší, než on sám.
"V piatok popoludní pred trinástou hodinou šiel zo školy do centra voľného času na Námestí baníkov. Pred predajňou potravín neďaleko školy ho prepadli dvaja chlapci a žiadali od neho peniaze. Musel si zložiť aktovku a vybrať pár drobných, ktoré pri sebe mal".
Šokovaný chlapec si podľa svojej matky dokonca zážitok poznamenal do svojho denníčka, ktorý si len nedávno založil. Matka je rozčarovaná nielen z toho, aká je bezpečnosť v meste za bieleho dňa, ale aj z nevšímavosti dospelých ľudí. Hoci uvažovala o tom, že prípad nahlási polícii, uvedomila si, že „policajti v tomto aj tak nepomôžu".
Upozorňuje hlavne na prevenciu. Ako hovorí, "... možno môj chlapec nie je jediný, ktorému sa to stalo. Možno je viacej pracujúcich rodičov, ktorí nemôžu svoje deti doprevádzať na ceste zo školy do záujmových krúžkov. Keby však boli ľudia ohľaduplnejší a neprechádzali okolo všetkého nevšímavo...," nádeja sa.
Policajti, tak štátni, ako aj mestskí, hliadkujú okolo škôl vo zvýšenej miere najmä na začiatku a konci školského roka. Starať sa o bezpečnosť v bežných pracovných dňoch v čase príchodu a odchodu detí pred každou školou však v ich moci nie je. Mestá sú na tom zväčša rovnako a tak, ako v Rožňave, ani v Revúcej nie je na takéto úkony dostatočný počet policajtov.
"Je nás málo a keď si spočítate, koľko je škôl a koľko policajtov, tak je to nemožné," dozvedeli sme sa na Mestskej polícii v Revúcej, kde je momentálne 7 policajtov a škôl takmer taký istý počet.
"Robíme síce spoločné akcie aj so štátnymi policajtmi, ale žeby bolo hliadkovanie pred školami pravidelné, to povedať nemôžem".
Faktom je aj to, že páchateľmi takej trestnej činnosti sú väčšinou osoby nízkeho veku. Rožňavský policajný hovorca Peter Lenkey si spomína na sériu lúpežných prepadnutí pred Špeciálnou základnou školou v Rožňave spred troch rokov.
"Skupinky detí obkolesili osoby a oberali ich o malé sumy peňazí. Potom, ako sme tam nasadili policajtov, to utíchlo".
Pravdou je aj skutočnosť, že prácu polície komplikuje vek detí. "Neboli trestne zodpovední a tak sa prípady odložili".
Oficiálnymi cestami asi nevyriešiteľný problém by zrejme čiastočne obmedzila ľudská všímavosť a pomoc deťom v prípade núdze. Príkladom je cesta 8-ročnej žiačky zo spomínanej školy. Niekoľkokrát týždenne chodí do Základnej umeleckej školy, rovnako musí prejsť cez námestie. Jej matka pocity bezmocnosti Boženy L. úplne chápe.
"Moju dcéru napríklad učiteľka už čaká a vyzerá z okna, odkiaľ sleduje, či príde v poriadku. Je to veľká pomoc a pre rodiča dobrý pocit z toho, že na ňu dozrie dospelý. Ale pravda je, že ráno, keď ide do školy, tam policajtov nikdy nevidím. Pre prípad potreby som jej kúpila mobilný telefón, hoci tým napríklad riskujem, že jej ho cestou zo školy ukradne nejaký asociál...," naráža na pocity Boženy L, s akými vyprevádza svoju dcéru dennodenne do školy aj ona sama.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer