takmer naletela 85-ročná stará žena z Rozložnej v okrese Rožňava. "Mladí sú doma?" spýtali sa dve ženy, keď im v pondelok otvorila dvere svojho domu. Po negatívnej odpovedi a upresnení, že žena býva sama, pokračovali s vysvetľovaním, odkiaľ sú a prečo sem prišli. Za to, že jej vyplatia peniaze za účasť jej zosnulého muža v odboji, si pýtali 27-tisíc korún ako sumu za vybavovanie. "Toľko nemám, dôchodok dostanem až zajtra," povedala im dôchodkyňa a hoci je v pokročilom veku, začala si uvedomovať, že niečo nie je v poriadku. Podľa informácií, ktoré sme získali z dediny, spočiatku dokonca uvažovala o tom, že si sumu, ktorá jej do 27-tisícok chýbala, požičia od susedky. Akonáhle tá plánovala zavolať svoju nevestu, podvodníčky zmizli z dohľadu. Dôchodkyni však zmizli doklady, potrebné k vyplateniu "odbojárskych" peňazí. Všetko, čo videla, oznámila na obecnom úrade. V dedine už visí aj upozornenie pre všetkých, najmä osamelo žijúcich dôchodcov.
V obci Slavoška sa dve ženy, svojím vystupovaním a zjavom nápadne sa podobajúce na tie z Rozložnej, objavili už v polovici októbra. "Jedna bola blondína, druhá tmavovlasá, prišli na nejakom aute tmavej farby," hovorí jedna z obyvateliek dediny. Tu neváhali podvodníčky "navštíviť" dokonca v pohybe obmedzenú dôchodkyňu s barlami. "Povedala im, že počká radšej na manžela. Pôvodne sa chceli vrátiť, no už neprišli. Okrem toho vyšlo na ulicu viacej ľudí..."
Zaujímavé je, že spomínaná žena z Rozložnej na jednorazové finančné odškodnenie za účasť v odboji v rokoch 1939 až 1945 za svojho manžela skutočne čaká. "Viem o tom prípade, táto pani bola dokonca aj u nás a vyrozprávala nám všetko. Už som to hlásila policajtom. Ľudia si musia dávať veľký pozor, ináč prídu o všetky svoje peniaze," upozorňuje tajomníčka Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, oblastného výboru v Rožňave Margita Plošnicová.
Postup, ako získať takýto príspevok, spočíva v podaní žiadosti, ktorú odobrí ministerstvo spravodlivosti a potom aj financií SR. "Peniaze im neprídu v hotovosti, ale šekom. Najprv žiadateľom zašlú z ministerstva súhlasné stanovisko a potom môžu čakať šek zo Slovenskej sporiteľne. Tam im sumu buď prevedú na účet, alebo si ju vyzdvihnú osobne v termíne, ktorý bude stanovený na šeku. Nijaký iný spôsob na vyplácanie neexistuje, žiadny človek ani poverený pracovník za nimi nepríde," varuje M. Plošnicová.
V Rožňavskom a Revúckom okrese je vyše tisíc žiadateľov, priamych účastníkov odboja, vdov, alebo detí, ktorým peniaze budú vyplácať do konca roku 2004.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer