podarilo od vzniku v roku 1996 ovládnuť viac ako polovicu domáceho trhu a väčšinu exportu.
Podľa jej majiteľa Tibora Szomolaiho sa vykúpi v SR počas úrodného roka okolo 300 ton húb, čo je zhruba jedno percento zo všetkých jedlých húb, rastúcich v slovenských lesoch. Na firmu Flashco pripadne z tohto množstva asi polovica. "Väčšina z nich sa predáva v čerstvom stave, zvyšok sa suší a mrazí. V dobrej sezóne putuje denne výlučne do zahraničia niekedy až 6 ton čerstvých hríbov a kuriatok. Najväčším odberateľom je Rakúsko, ale záujem majú aj Taliani, Nemci, či Francúzi," hovorí Szomolai. Čo sa nepredá v čerstvom stave, to sa zhodnocuje ďalším spracovaním.
Na mrazenie používa firma výlučne hríby a na sušenie okrem nich i rôzne druhy iných jedlých húb. Tie predáva len v SR, mrazené i v cudzine. Je jedinou, ktorá sa podnikaniu s hubami venuje profesionálne už niekoľko rokov. Má vybudovanú vlastnú sieť, približne 300 zberných miest po celom území Slovenska, pričom do zberu zapája niekoľko tisíc, väčšinou sociálne odkázaných ľudí. Okrem deviatich stálych pracovníkov zamestnáva brigádnicky ďalších 100 až 120 osôb. Firma investovala v uplynulých rokoch niekoľko miliónov korún do technického zázemia. Vybudovala chladiareň, mraziareň a sušiareň. Peniaze si požičala od banky a niečo dostala od štátu formou dotácie. Podľa majiteľa súčasné vybavenie predstavuje oproti konkurencii obrovskú výhodu a umožňuje pracovať s hubami aj mimo hlavnej sezóny. Aj preto chce ešte rozšíriť produkciu o konzervované huby a investovať do potrebnej technológie.
"Musíme sa pripraviť na výkyvy v produkcii, na sezónne vplyvy a všetky možné riziká. Keby bol prišiel taký zlý rok, ako tento v začiatkoch podnikania, bolo by nás to položilo. Vďaka zázemiu sme prežili bez väčšej ujmy, " hovorí Szomolai. Takú zlú hubársku sezónu, ako bola tohtoročná, si ľudia nepamätajú. T. Szomolai si napriek tomu myslí, že spoločnosť Flashco dosiahla solídne výsledky. Plán tržieb splnila firma na polovicu, aj keď produkcia čerstvých a mrazených húb klesla na tretinu plánovaných objemov. Dopyt po hubách umožnil navýšiť predajné ceny, obzvlášť v západnej Európe a aspoň čiastočne vyrovnať straty. Huby totiž nerástli poriadne na celom starom kontinente. V súčasnosti vrcholí predaj sušených húb, ktorých je tiež nedostatok a na trhu je o ne veľký záujem. "Nie sme schopní plniť všetky objednávky. Po iné roky sme vyprodukovali asi 4 tony ročne, teraz ich bude sotva 2,5-tony," dodáva Szomolai.
Blízku budúcnosť vidí optimisticky. Členstvo v EÚ pomôže podľa neho podnikaniu s hubami. Otvorí sa priestor pre ich priamy predaj a tým aj tvorbu vyššieho zisku. Odbúranie colných a hraničných bariér zasa pomôže zvýšiť objem predaja čerstvých húb a zrýchli ich dodávku konečnému spotrebiteľovi. Napríklad ráno nazbierané huby na Važeckých lúkach sa budú v ten istý deň večer servírovať v Miláne.
(Autor je redaktorom Hospodárskych novín)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer