mestské zastupiteľstvá odsúhlasia na tieto účely pomerne vysoké čiastky a plnenie neraz prevýši plánovanú sumu o viac ako dvadsať percent, príspevky občanom v náhlej núdzi sa vyčerpú z mestských pokladníc už v prvom štvrťroku. V čase Vianoc sa tak chudobní pomoci z mestskej pokladnice nedočkajú. Sociálne odkázaných ľudí a bezdomovcov v Gemerskom regióne totiž rok čo rok narastá.
"Mestský rozpočet počíta aj s takými prípadmi. Bohužiaľ, je ich priveľa na to, aby mohlo mesto pokryť všetky požiadavky, ktoré k nám chodia. Najväčšiu časť z položky, príspevky občanom v náhlej núdzi vždy odčerpajú nepredvídateľné okolnosti," hovorí zástupca primátora Dionýz Kemény.
Medzi tie patria napríklad príspevky na pomoc pri zabezpečení prístrešia, príspevok na pohreb, alebo príspevok na stravu v spoločnom stravovaní. Ako ďalej uvádza zástupca primátora, komisia sociálna a zdravotná vyberie mesačne tri až štyri prípady ľudí, ktorí sa ocitli v náhlej núdzi. "Naposledy sme riešili matku s tromi deťmi, ktorí bývali v drevárni. Na sviatky pôjdu do bytu, ktorý sme pridelili sociálne odkázanému občanovi, ale ten sa tam dlhodobo nezdržiava," pokračuje Kemény.
Okrem občanov, ktorí sa ocitli v náhlej núdzi majú mesta starosti s bezdomovcami. V Rožňave ich je niekoľko desiatok, riešiť ich situáciu je však nad sily mestských radných. "Týchto ľudí potrebujeme niekde umiestniť. Zatiaľ túto funkciu plní azylový dom v Dobšinej, ale aj v Rožňave sú objekty vhodné na takýto účel. Opustená je napríklad stará nemocnica, alebo sanatórium v Čučme. Objekty však nepatria mestu, ale VÚC. Tú je potrebná spolupráca nie len s nimi, ale aj so štátom, či cirkvou," myslí si Kemeny.
Financie na výstavbu azylového domu pre bezdomovcov mesto nemá a v situácii, v ktorej sa nachádza ani tak skoro mať nebude.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer