projekt zameraný na výučbu rómskych detí v ich materinskom jazyku. Jednou zo škôl v Gemeri kde je vysoké zastúpenie práve rómskych žiakov je Základná škola v Jelšave. Jej riaditeľ by projekt privítal aj u nich nakoľko ich skúseností z rómskymi učiteľmi nepatria medzi pozitívne.
"Ešte som o projekte nepočul, ale je to celkom dobrý nápad. Obávam sa však toho, že deti nebude mať rómsky jazyk kto učiť. Naše skúsenosti sú také, že sami Rómovia nechcú vyučovať Rómov. Príkladom je náš bývalý kolega, ktorý doslova ušiel, nechcel v tomto prostredí vyučovať," hovorí riaditeľ školy Dušan Michalides. Na rozdiel od učiteľov si riaditeľ pochvaľuje rómskych asistentov. V škole pracujú štyria a ako hovorí riaditeľ, "ich prácu nám závidí celé Slovensko. Sú šikovní, v Prešove je tento projekt ešte len v plienkach," tvrdí riaditeľ. Podľa jeho slov by však učitelia, vyučujúci rómsky jazyk našli v ich škole vysoké uplatnenie.
Základ projektu výučby rómskych detí v ich materinskom jazyku ráta v prvej etape s rozšírením kvalifikačnej prípravy učiteľov. V rozmedzí osem až desať rokov by mali byť vytvorené podmienky na otvorenie akreditovaného vysokoškolského štúdia pedagógov v rómčine. Druhý smer projektu je postupné zavádzanie rómskeho jazyka do výchovno - vzdelávacieho procesu na všetkých typoch škôl, počnúc materskými. Stredoškoláci by sa mali podľa experimentu vo svojich vzdelávacích plánoch vzdelávať v rómskej kultúre a histórii. Rómčina by mala byť na základných školách chápaná v tejto etape ako podporný jazyk pre získanie potrebných vedomostí. Na stredných školách by sa vyučoval ako jeden z cudzích jazykov.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer