pacienta by napríklad bolo, ak by sestra pred ostatnými pacientmi vykrikovala cez chodbu čakárne na pacienta jeho menom, či priezviskom. Nad týmto zaužívaným zvykom však lekári v Gemeri krútia hlavou. Zmienka o tom, že zdravotnícky personál chápe pacienta ako slabšieho jedinca, s ktorým môže manipulovať, vyvolala na tvárach mnohých z nich úsmev.
"Väčšina z pacientov v čakárni sa navzájom pozná. Samozrejme, ak to bude v rozpore s ustanoveniami EÚ, prispôsobíme sa," povedal MUDr. Cyril Ivančo z asociácie lekárov v Revúckom okrese.
On sám, ako hovorí, má na sestru šťastie. "Všetko rieši s prehľadom a pokojom, dokonca s úsmevom na tvári. Myslím si, že keď sa lekár zle správa k pacientovi, stratí ho. To si my v súkromnej sfére dovoliť nemôžeme. Hoci aj ja sám som mal prípad, keď od nemenovaného lekára prišiel pacient so slovami - viac tam nepôjdem, má nemožnú sestričku," dodal.
Situácia je iná v nemocniciach. Tam je pacient odkázaný na milosť, či nemilosť zdravotníckeho personálu. V Nemocnici sv. Barbory v Rožňave v minulosti zaznamenali dve opodstatnené sťažnosti pacientov.
Riaditeľ nemocnice MUDr. Peter Krokavec hovorí: "Drvivá väčšina sťažnosti je neopodstatnená. Naši pacienti majú možnosť vyjadriť svoju spokojnosť, či nespokojnosť v dotazníku, ktorý vyhodnocujeme. Na základe tohto hodnotenia potom robíme opatrenia. Pravdou však je, že každá nemocnica má svojich problémových pracovníkov," povedal riaditeľ.
Nemocnica sa nevyhla ani prepusteniu lekára alkoholika. Podľa tvrdenia riaditeľa Krokavca prípady v slovenskom zdravotníctve, keď je lekár prepustený z dôvodu alkoholizmu či toxikománie, nie sú ojedinelé.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer