SPP za pôvodné ceny. Nepristúpili na ich zvýšenie, nepodpísali upravené zmluvy a obrátili sa na súd. Plynári im chceli dodávky prerušiť, ale súd takýto krok zablokoval predbežným opatrením. SMZ získali alternatívneho dodávateľa plynu, ale neakceptovateľné podmienky prepravy, jej neumožnili ho využívať. "Takmer desaťnásobok tranzitnej ceny, neprijateľné odberné limity a vysoké sankcie za ich nedodržanie, nemôže akceptovať žiadny podnikateľský subjekt v SR," myslí si generálny riaditeľ SMZ Ondrej Šeševička. Tvrdí, že liberalizácia trhu s energiami vôbec neprebehla. SPP sa podľa neho správa monopolisticky. "Diktuje ceny, predražuje plyn a vytvára si zisky na úkor slovenských firiem. Cena plynu pre porovnateľnú firmu v Českej republike je o 18 až 20 percent nižšia ako pre SMZ. Ale i konkurenčné firmy v západnej Európe už nakupujú plyn lacnejšie ako podnikatelia v SR," dodáva. Rovnaká situácia je aj pri elektrickej energii, ktorej alternatívny nákup padá na neprijateľnej cene za distribúciu. Budúcnosťou SMZ je zvýšenie podielu výroby s vyššou pridanou hodnotou, šetrenie energiami a surovinami, využívanie alternatívnych palív a získanie priamych dodávateľov energií.
SMZ Jelšava, slovenský líder v produkcii žiaruvzdorných materiálov, skončil tento rok s tržbami okolo 2 miliárd korún a 80 miliónovým ziskom. Napriek vysokej ťažbe, ktorá presiahla milión ton magnezitu a rekordnej výrobe 370-tisíc ton žiaromateriálov, čo je medziročný nárast o 10 percent, sa tieto výsledky neprejavia v lepšej ekonomickej bilancii firmy. Skôr naopak. Podľa generálneho riaditeľa Ondreja Šeševičku klesla tento rok rentabilita tržieb spoločnosti a znížila sa tvorba zdrojov. Prejaví sa to predovšetkým obmedzením investičných plánov a len čiastočným plnením kolektívnej zmluvy. "Hlavnou príčinou týchto ťažkostí je neúmerné zvýšenie cien energií, zmena ekonomických pravidiel podnikania v priebehu roka a vysoké kurzové straty na dolárových trhoch, ktoré pripravili tento rok firmu o približne 300 miliónov korún," hovorí O. Šeševička.
Magnezitka 85 percent produkcie exportuje, z toho polovicu do Ruska a na Ukrajinu, kde sa jej aj tento rok podarilo rozšíriť vývoz. Ďalších dôležitých odberateľov má v Nemecku, Rakúsku, Kanade a v USA. SMZ Jelšava má asi percento overených svetových zásob magnezitu a vyrába vyše 7 percent celosvetovej produkcie magnezitových výrobkov. Podľa generálneho riaditeľa je vzhľadom na stopercentný prebytok výrobných kapacít vo svete a vysokú konkurenciu, plné využitie jelšavskej magnezitky raritou. Spoločnosť plánuje do sprístupnenia nových zásob surovín, ktoré by jej mali vystačiť pri súčasnom objeme ťažby na niekoľko desiatok rokov, investovať vyše pol miliardy korún. Otvárka nového horizontu bane, s vyše 10 kilometrami chodieb, by mala trvať 5 - 7 rokov.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer