zmien je aj výrazná novinka v poskytovaní finančných dotácii na samozamestnanie. Kým doteraz boli dotácie poskytované na základe kvalitného projektu predloženého budúcim podnikateľom, dnes sa situácia zmenila. O finančnú výpomoc bude môcť požiadať len ten, kto je evidovaným nezamestnaným a rozdielna bude aj výška dotácii. Ten, čo je evidovaný dlhodobo, má možnosť dostať väčší obnos peňazí ako ten, ktorý sa zaevidoval len pred mesiacom.
Jednou z podnikateliek, ktorá využila možnosť samozamestnania je aj Alica Danková z Rožňavy. Nápad zriadiť opatrovateľskú službu pre deti, sa rodil v jej hlave niekoľko rokov. Najprv však niekoľko mesiacov robila prieskum rovno na ulici a oslovovala okoloidúce matky s malými deťmi vždy s rovnakou otázkou. "Chcela som vedieť, či by dali dieťa na dve-tri hodiny niekomu do opatery a, či by za to aj zaplatili. Stretla som sa s veľkým ohlasom najmä u matiek, ktoré s jedným zdravým dieťaťom čakali na vyšetrenie u lekára s druhým. Rovnaký obraz sa vám naskytne v lekárni, či v obchodoch, kde matka nevie, či skôr držať dieťa, tašku, alebo nákupný košík," uviedla A. Danková. Na začiatku jej podnikania sa objavili pochybnosti, či budú matky ochotné zaplatiť za opateru svojho dieťatka. "Tieto pochybnosti sme hneď na začiatku zahnali. Z praxe totiž vieme, že podobne sa v regióne rozbiehala napríklad taxislužba či kozmetika. Ľudia na to neboli zvyknutí a časom sú práve tieto služby najviac využívané," uvádza riaditeľka Úradu práce v Rožňave Dana Lacková.
Podľa jej ďalších slov úrady práce vítajú projekty podobného charakteru. "Ide o niečo nové, je to schopná myšlienka a tak sme ju na úrade ochotne podporili. Samozrejme každé podnikanie chce aj dobrý marketing, a to je ďalšia zo zmien, ktoré nás čakajú," dodáva. D. Lacková. Kým doteraz začínajúcemu podnikateľovi stačil na získanie dotácii dobrý projekt, dnes už musí absolvovať v rámci úradu práce aj základné školenie, či kurz daňových predpisov, pracovného práva, alebo živnostenských zákonov.
A ako v praxi vyzerá niekoľkohodinová starostlivosť o dieťa? "Keď rodič prinesie svoju ratolesť k nám najprv vyplní vstupný dotazník. Ten obsahuje informácie ako meno dieťaťa, bydlisko, zdravotnú poisťovňu, telefonický kontakt na rodiča i závažné zdravotné problémy, či choroby. Zároveň rodič dostane poučenie, o chode nášho zariadenia, ktoré musí každý rešpektovať. Dieťa počas pobytu u nás má zaručený pitný režim, nie však varenú ani inú stravu," uviedla A. Danková. Rodič však môže dieťaťu prichystať nejakú sladkosť či balenú buchtu. Cena za jednu hodinu pobytu dieťaťa v zariadení je 70 korún, druhá hodina stojí už len 40 korún. Ak teda necháte svoju ratolesť v opatere dve hodiny bude vás to stáť 80 korún. V priebehu tohto času sa vaše dieťa bude mať možnosť hrať, kresliť si, pozerať video, či vystrihovať z papiera a tvoriť z plastelíny.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer